Τον... κρέμασε ο Γουναρίδης!

Ο,τι καλό έχτιζαν οι επιθετικοί του ΟΦΗ το... γκρέμιζε ο γκολκίπερ της κρητικής ομάδας, καθώς ο Γουναρίδης φέρει ευθύνη για τα δύο από τα τρία γκολ που σημείωσε ο Ατρόμητος παίρνοντας τη νίκη σε γκραν-γκινιόλ φινάλε στον αγώνα του Περιστερίου με 3-2. Ενταση και αποβολές στο τέλος. Τέταρτη σερί εντός έδρας νίκη για Ατρόμητο, τέταρτο σερί ματς δίχως τρίποντο οι Κρητικοί.Ο Ατρόμητος μπήκε καλύτερα στο πρώτο τέταρτο του αγώνα εκμεταλλευόμενος το νωθρό ξεκίνημα του
ΟΦΗ και τα πολλά προβλήματα που υπήρχαν στη μεσαία γραμμή και στην άμυνα για την κρητική ομάδα. Αυτό είχε ως συνέπεια η ομάδα του Περιστερίου να ανοίξει το σκορ στο 12ο λεπτό με πλασέ του Σκόνδρα (σ.σ. σκόραρε για δεύτερη σερί αγωνιστική) από δεξιά μέσα στην περιοχή μετά από ωραία βαθιά μπαλιά στου Δημούτσου και αδράνεια της άμυνας του ΟΦΗ.Το γκολ του Σκόνδρα ξύπνησε τους "ασπρόμαυρους" που ανέβασαν στροφές και ήταν πολύ καλύτεροι από το 15' μέχρι το  35'.  Το κρητικό συγκρότημα αφού προειδοποίησε στο 17' με την κεφαλιά του αφύλαχτου Περογαμβράκη μέσα από την περιοχή να περνάει πάνω από τα δοκάρια, ισοφάρισε στο 21' με τον νεαρό επιθετικό. Ο "Πέρο" έκανε φοβερή κίνηση χωρίς τη μπαλα και εκτέλεσε αμέσως με σουτ (η μπάλα στην κλειστή γωνία του Ιτάνζ), έπειτα από την εξαιρετική κάθετη πάσα του Λαμπρόπουλου. Το 1-1 ήταν το σκορ του ημιχρόνου για τις δυο ομάδες.Ο Αναστόπουλος πέρασε με την έναρξη του β' μέρους τον Ζαχαράκη αντί του Κουρδάκη, που ήταν ο αδύναμος κρίκος του ΟΦΗ ως δεξί μπακ. Στο 50' οι κρητικοί έχασαν καλή ευκαιρία, όταν ο Μονιάκης έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Περογαμβράκης με κεφαλιά στην κίνηση έστειλε την μπάλα άουτ δίπλα απ' το δεξί δοκάρι του Ιτάνζ!Ο Μπάγεβιτς στο 55' πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Καραμάνο αντί του αρνητικού Κούτσι με τον νεαρό επιθετικό να τον δικαιώνει στο 63', καθώς πήρε το ριμπάουν από ασταθή απόκρουση του Γουναρίδη σε σουτ του Μπρίτο και από κοντά έβαλε εκ νέου μπροστά στο σκορ τον Ατρόμητο με 2-1.Ενα λεπτό νωρίτερα, ωστόσο, ο ΟΦΗ έχασε μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί, καθώς στο 62', Περογαμβράκης και Λαμπρόπουλος συνδυάστηκαν με τον δεύτερο να σουτάρει από διαγώνια θέση στην περιοχή για να απομακρύνει ο Ιτάνζ σε κόρνερ σώζοντας την ομάδα του Περιστερίου.  Ο Αναστόπουλος τα έπαιξε όλα για όλα βάζοντας τον Κουτσιανικούλη και τον Ζορμπά στο παιχνίδι, με τον πρώτο να τον δικαιώνει στο 87', καθώς έφυγε σφαίρα στην πλάτη της άμυνας του Ατρομήτου μετά από κεφαλιά-πάσα του Παπάζογλου και αφού πέρασε τον Σκόνδρα στο σπρίντ με διαγώνιο πλασέ ισοφάρισε σε 2-2.Κι ενώ όλα έδειχναν ότι η ισοπαλία θα ήταν το τελικό αποτέλεσμα, ο Μπέλιτς έβγαλε τη σέντρα για τον Μπρίτο που κέρδισε τις κόντρες μέσα στην περιοχή, αλλά ο Γουναρίδης έκανε λάθος υπολογισμό στην έξοδό του, ο Βραζιλιάνος τον πέρασε και με πλασέ έγραψε το 3-2. Οι Κρητικοί διαμαρτυρήθηκαν για φέρ-πλέι (ο Κουτσιανικούλης ήταν πεσμένος στο έδαφος και οι παίκτες του Ατρομήτου συνέχισαν το ματς). Το γκολ έφερε ένταση, ο Μονιάκης αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη, ο Αγγελόπουλος αποβλήθηκε από τον πάγκο του Ατρομήτ