Την πρώτη της νίκη στην φετινή Euroleague πέτυχε η ΚΚ Ζάγκρεμπ, επικρατώντας 80-78 της Ζαλγκίρις Κάουνας στην Κροατία, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής

Την πρώτη της νίκη στην φετινή Euroleague πέτυχε η ΚΚ Ζάγκρεμπ, επικρατώντας της Ζαλγκίρις Κάουνας στην Κροατία με 80-78, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Σίμον, που σταμάτησε στους 22 πόντους, ενώ 17 σημείωσε ο Χέιτβελτ. Από την μεριά των φιλοξενούμενων ξεχώρισε ο Γιανκούνας, οι 24 πόντοι του οποίου δεν ήταν αρκετοί για να πάρουν οι λιθουανοί τη δεύτερη νίκη τους στη διοργάνωση.

Απόλυτα

ισορροπημένο το ματς στην πρώτη περίοδο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο μέχρι και το 8', όπου η Ζαλγκίρις, με τρίποντο του Ντελινικάιτις, βρέθηκε μπροστά με τέσσερις πόντους (16-20).

Από κει και πέρα όμως, με αντεπίθεση διαρκείας, οι γηπεδούχοι με σερί 11-0 βρέθηκαν στο +7 (27-20) στο 14', ενώ στο 18' η διαφορά ανέβηκε στους 13 (40-27). Οι λιθουανοί πάλεψαν για την ανατροπή και με σερί 9-0 μείωσαν στους τέσσερις (40-36), σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές και με τον Τι Λόσον, πέρασαν μπροστά με 52-47 στο 27'. Η ΚΚ Ζάγκρεμπ δεν άφησε όμως, την Ζαλγκίρις να ξεφύγει και το δεκάλεπτο την βρήκε πίσω στο σκορ με τρεις πόντους (57-60).

Στην τελευταία περίοδο το ματς ήταν θρίλερ. Ο Γιανκούνας με δύο βολές έκανε το 73-75, 1:48'' πριν το τέλος, ο Μέι με 3/3 βολές έκανε το 76-75 για τους κροάτες και ο Πόποβιτς απάντησε για το προσπέρασμα (76-77) ένα λεπτό πριν τη λήξη.

Ο Κασούν με μία βολή και ο Μουλαομέροβιτς με άλλη μία διαμόρφωσαν το τελικό 80-78, καθώς ο Καλνιέτις ήταν άστοχος στην τελευταία επίθεση της Ζαλγκίρις.