Την πρώτη θέση του τρίτου ομίλου εξασφάλισε η Τουρκία, επικρατώντας 79-77 του Πουέρτο Ρίκο

22:55 1/9/2010 - Πηγή: Sport.gr

Από την Ελλάδα το περίμενε, από το Πουέρτο Ρίκο παραλίγο να την πατήσει. Σε έναν αγώνα που μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου βρισκόταν πίσω στο σκορ, η Τουρκία επικράτησε 79-77 των πορτορικανών, για την τέταρτη αγωνιστική του τρίτου ομίλου. Το συγκρότημα του Μπόγκνταν Τάνκεβιτς μετά την μεγάλη εμφάνιση επί της Ελλάδας,

παρουσιάστηκε στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ανοργάνωτο, χωρίς πάθος και με πολλά λάθη τόσο επιθετικά, όσο και αμυντικά.

Στο τελευταίο όμως δεκάλεπτο, οι Τούρκογλου και Γκολούμ, όχι μόνο ανέτρεψαν το εις βάρος τους σκορ, αλλά επιδόθηκαν και σε ένα επιθετικό κρεσέντο, το οποίο είχε σαν αποτέλεσμα το τελικό 79-77. Η πρώτη θέση του ομίλου βέβαια θα μπορούσε να είχε χαθεί, αν οι παίκτες του Μανουέλ Σιτρόν εκμεταλλεύονταν στα τελευταία λεπτά το τραγικό λάθος του Ιλιασόβα, που αντί να... φάει χρόνο από την επίθεση της ομάδας του, έδωσε τη δυνατότητα στους αντιπάλους του, να μειώσουν στους τρεις πόντους.