H Ρωσία νίκησε 89-80 την Κίνα, η οποία ελπίζει μόνο σε θαύμα για την πρόκριση στα νοκ άουτ

18:35 1/9/2010 - Πηγή: Sport.gr

Η Ρωσία νίκησε με 89-80 την Κίνα στην 4η αγωνιστική του Μουντομπάσκετ και ουσιαστικά απέκλεισε τους κινέζους από την επόμενη φάση της διοργάνωσης. Οσο για τη Ρωσία, θα παίξει τη δεύτερη θέση του 3ου ομίλου στο ματς με την Ελλάδα την Πέμπτη (2/9).

Oι κινέζοι ήταν καλύτεροι στο ξεκίνημα και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στην πρώτη περίοδο, το

τέλος της οποίας τούς βρήκε να προηγούνται με 21-15.

Οι ρώσοι αντέδρασαν στη δεύτερη περίοδο και στο 15` πέρασαν μπροστά στο σκορ με επτά πόντους (29-36), χάρη στην καλή εμφάνιση του Μόνια. Οι κινέζοι, όμως, πήραν και πάλι κεφάλι με τη λήξη του ημιχρόνου, με καλάθια των Ουάνγκ και Σουν (43-40).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο, με τις δύο ομάδες να βαδίζουν χέρι - χέρι και την Ρωσία να έχει την ελάχιστη δυνατή διαφορά (62-63, 30`).

Για τους κινέζους η νίκη ήταν ουσιαστικά μονόδρομος, καθώς στην τελευταία αγωνιστική παίζουν με την Τουρκία, ενώ το Πουέρτο Ρίκο αντιμετωπίζει την Ακτή Ελεφαντοστού.