Την πέρασε τη θηλιά ο Μπρέσκα

Με μεγάλο πρωταγωνιστή και σκόρερ τον Μπρέσκα, ο Ολυμπιακός Βόλου ήταν ο μεγάλος νικητής του Θεσσαλικού ντέρμπι με 2-1 στο AEL FC ARENA, με τους ερυθρολεύκους να παραμένουν σε τροχιά πλέι οφ. Ο τσέχος επιθετικός των ερυθρολεύκων εκμεταλλεύτηκε δύο παιδικά λάθη των γηπεδούχων και μέσα σε τρία λεπτά πανηγύρισε δύο φορές (60'-63'), περνώντας ουσιαστικά τη θηλιά
στο λαιμό της ΑΕΛ, που πλέον βρίσκεται έξι βαθμούς κάτω από την ζώνη και χρειάζεται πορεία πρωταθλητισμού για να αποφύγει τον υποβιβασμό. Το μόνο, που κατάφερε να κάνει η ομάδα του Κωστένολγου ήταν να μειώσει με πέναλτι του Μετίν. Διαμαρτυρίες των γηπεδούχων για μη καταλογισμό πέναλτι και για οφσάιντ στο πρώτο γκολ του Βόλου, που με τη σειρά του φωνάζει για ακυρωθέν τέρμα της. Θέλοντας μόνο τους τρεις βαθμούς, η Λάρισα ξεκίνησε δυνατά και προσπάθησε από τα πρώτα λεπτά να επιβάλλει τον ρυθμό της. Αρχικά τα κατάφερε, αγγίζοντας μάλιστα το γκολ σε προσπάθεια του Ρομέου στο 6', αλλά στη συνέχεια  το παιχνίδι διεκόπη για μερικά λεπτά