Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την Κολονία, 4-2 την Μάιντς

Μετά την νίκη-θρίλερ επί της Μπάγερν Μονάχου στην προηγούμενη αγωνιστική, η Κολονία επιβλήθηκε με 4-2 της Μάιντς και σκαρφάλωσε στην 13η θέση, αποδεικνύοντας ότι δεν σκοπεύει να αποχαιρετίσει τα σαλόνια του γερμανικού πρωταθλήματος, σε αντίθεση με την ομάδα του Τόμας Τούχελ που έχασε την ευκαιρία να επιστρέψει στην 3η θέση. Πρωταγωνιστές του αγώνα και τους τράγους ήταν οι Λούκας Ποντόλσκι και Μιλιβόιε Νοβάκοβιτς που με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο έκαστος οδήγησαν την ομάδα τους στην μεγάλη νίκη.Ο Ποντόλσκι άνοιξε το σκορ
στο 3ο μόλις λεπτό, με την απάντηση της Μάιντς να έρχεται στο 31`, όταν ο Αλαγκουί ισοφάρισε σε 1-1. Δύο λεπτά πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου ο Νοβάκοβιτς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έβαλε ξανά τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ.Ποντόλσκι και Νοβάκοβιτς συνέχισαν με την ίδια ταχύτητα και στην επανάληψη και σκόραραν στο 55` και στο 60` αντίστοιχα διαμορφώνοντας το 4-1 και κλειδώνοντας την νίκη για την Κολονία. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν μόνο να μειώσουν σε 2-4 στο