Ο Απόλλων νικητής στο ντέρμπι της Λεμεσού, 3-2 την ΑΕΛ

Ο Απόλλων ήταν ο νικητής του ντέρμπι της Λεμεσού, που επικράτησε με 3-2 της ΑΕΛ, στον πάγκο της οποίας κάθισε για πρώτη φορά ο Ραϊμόντ Ατεφελντ, και παραμένει στο κυνήγι της 3ης θέσης και της ΑΕΚ. Η ομάδα του Ανδρέα Μιχαηλίδη άνοιξε το σκορ στο 11ο λεπτό στην πρώτη επιθετική της προσπάθεια χάρη σε διπλή προσπάθεια του Μιρτάκοβιτς. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τα ηνία του αγώνα και στο 24`
ο Ατόρνο διπλασίασε τα τέρματά τους.Η ΑΕΛ μείωσε σε 1-2 στο 34` με τον Ζε Βίτορ, ενώ έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 2-2 στο 39` όταν ο Σβαλόφσκι είπε όχι στον Φρέντι.Ο Απόλλων πήρε και πάλι προβάδισμα στο 55` με τον Σεμέδο να πλασάρει τον Μάλαρτζ και να γράφει το 3-1. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στο τελικό 2-3 στο 64` και πάλι με τον Ζε Βίτορ.Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσε το παιχνίδι ο Απόλλων, λόγω αποβολής του Ραούλ Γκονζάλες στο 85`, ενώ στις καθυστερήσεις ο Μιρτάκοβιτς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ δεν μέτρησε καθώς ο άσος των φιλοξενουμένων ήταν σε θέση οφσάιντ.