Την... χόρεψε στο βούρκο!

Ο ΠΑΣ δεν... μάσησε ούτε από βροχές, ούτε από το γεγονός ότι αγωνίστηκε για 35 λεπτά με παίκτη λιγότερο και πήρε μεγάλο διπλό στη Κέρκυρα με 0-2, χάρη σε γκολ των Λίλα και Ντε Βιντσέντι, πιάνοντας, έστω και προσωρινά τον Πανιώνιο στη 4η θέση της Superleague! Οι ηπειρώτες έκλεισαν άμεσα την κακή παρένθεση που άνοιξε στο ματς με την ΑΕΚ, επιστρέφοντας στα καλά αποτελέσματα,
αφού αυτή ήταν η 4η νίκη στα τελευταία πέντε παιχνίδια.Με μισή ώρα καθυστέρηση ξεκίνησε το παιχνίδι στη Κέρκυρα, αφού ο αγωνιστικός χώρος ήταν σε πολύ κακή κατάσταση λόγω της έντονης βροχόπτωσης. Ο διαιτητής Κομινός αποφάσισε, ωστόσο, την κανονική διεξαγωγή του αγώνα, με τις δύο ομάδες όπως είναι φυσικό, να δυσκολεύονται πολύ να παίξουν ποδόσφαιρο.Πέρα από ένα σουτ του Λεόν στο 16' για τη Κέρκυρα, το ματς δεν προσέφερε τίποτα από πλευράς ευκαιριών, με τον διαιτητή να αναγκάζεται να διακόψει εκ νέου τον αγώνα στο 26', αφού η βροχή δυνάμωσε και ποδόσφαιρο δεν γινόταν να παιχτεί.Δέκα λεπτά αργότερα, οι δύο ομάδες  επανήλθαν στον αγωνιστικό χώρο και το παιχνίδι συνεχίστηκε κανονικά. Στο 37' η Κέρκυρα έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ με τον Τσοκάνη να πιάνει κεφαλιά μετά από σέντρα του Ζουμπουλάκη, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.Λίγο μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 49', ο ΠΑΣ άνοιξε το σκορ με τον Λίλα. Ο διεθνής αλβανός ποδοσφαιριστής επιχείρησε ένα σουτ από μακριά, η μπάλα πήρε περίεργη πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Αναστασόπουλου που δεν μπόρεσε να κάνει κάτι.Στο 56' οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Τάσου Πάντου, γεγονός που όχι μόνο δεν τους πτόησε, αλλά τους έδωσε τη... φόρα να παίξουν ακόμα πιο αποφασιστικά μέσα στο... βούρκο, φτάνοντας και σε δεύτερο γκολ με τον Ντε Βοντσέντι!Σε μια απίστευτη φάση μπροστά από την εστία της Κέρκυρας, με το μισό γκολ να ανήκει στη... βροχή, ο Ντε Βιντσέντι εκμεταλλεύτηκε τη σύγχυση της άμυνας των γηπεδούχων, αλλά και το γεγονός ότι η μπάλα είχε κολλήσει στο έδαφος και δεν έλεγε να ξεκολλήσει και έκανε παπό κοντά το 0-2.Στο 68' η Κέρκυρα προσπάθησε να απαντήσει, αλλά το σουτ του Καραλή απέκρουσε ο Φεγκρούς, με τη μπάλα στη συνέχεια της φάσης να βρίσκει στο δοκάρι και να καταλήγει κόρνερ.Η Κέρκυρα στη συνέχεια δεν έδειξε ικανή να απειλήσει την ομάδα του Χριστόπουλου, μένοντας για έβδομο παιχνίδι χωρίς νίκη και κινδυνεύει να υποχωρήσει κι άλλο στη βαθμολογία, ανάλογα και με τα αυριανά αποτελέσματα των ομάδων που την καταδιώκουν.Κέρκυρα (Μάντζιος): Αναστασόπουλος, Μπουκουβάλας, Βενέτης, Ηλιάδης, Μπάρκογλου, Λεόν, Έντερ, Κοντοδήμος, Τσοκάνης, Ζουμπουλάκης, ΒασιλόγιαννηςΠΑΣ Γιάννινα (Χριστόπουλος): Φεγκρούς, Λίλα, Πάντος, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Ίλιτς, Ντε Βινσέντι, Γεωργίου, Τσουκαλάς, Κολοβέτσιος, Κοροβέσης