Στον αστερισμό του Πελεκάνου

Ο Αρης αγκομάχησε, αλλά κέρδισε τον Ικαρο Καλλιθέας στο Αλεξάνδρειο με 70-60 και έβαλε ένα τέλος στο αρνητικό σερί, έπειτα από τέσσερις συνεχόμενες ήττες. Οι κίτρινοι κέρδισαν γιατί κράτησαν (σχεδόν) επτά λεπτά χωρίς πόντο τον Ικαρο στη τελευταία περίοδο, ενώ επιθετικά ο Μιχάλης Πελεκάνος ήταν ο παίκτης που έκανε την διαφορά. Πάντως, οι κίτρινοι προβλημάτισαν για μια ακόμη φορά.Ακρως τρελό και επεισοδιακό ήταν το πρώτο ημίχρονο. Στα πρώτα λεπτά, ο Αρης έδειξε αποφασισμένος
να επιβάλλει τους δικούς του κανόνες (8-2) κι ενώ είχε βρει ρυθμό, ο Βαγγέλης Αγγέλου προχώρησε σε αλλαγές!Δεν βγήκαν σε καλό, κρίνοντας από τη διακύμανση του σκορ, αφού ο Ικαρος με σερί 15-0, προηγήθηκε με 8-17, παίρνοντας καλή οργάνωση από τον Λαρεντζάκη, αλλά και βοήθειες από τον Βρκιτς.Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν την διαφορά χάρη στα τρίποντα του Γκίμπσον (17-28, 11:30), ενώ στον Αρη συνεχίστηκαν οι πειραματισμοί αφού ανά ένα λεπτό, υπήρξε και μια αλλαγή!Κάπου εκεί, οι Θεσσαλονικείς σταμάτησαν να πυροβολούν χωρίς λογική έξω από τα 6,75, προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν τα ατομικά χαρακτηριστικά κάποιων παικτών, κυρίως όμως πέρασαν τη μπάλα στο καλάθι.Και πήραν 10 πόντους από τους Χαρίση-Σαρικόπουλο. Σταδιακά ροκάνισαν τη διαφορά και μετά από επιμέρους σκορ 16-4 (33-32, 18:30), ο Δημήτρης Πρίφτης πήρε τάιμ άουτ.Το επιμέρους σκορ διευρύνθηκε για τον Αρη μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (39-34), σκορ που διαμορφώθηκε μετά από καλάθι του Χαντ ο οποίος έπαιξε πολύ καλή άμυνα στον Γκίμπσον στο δεύτερο δεκάλεπτο.Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με πρωταγωνιστήτον μάνατζερ του Ικαρου, Σταύρο Ελληνιάδη. Δυσαρεστημένος από τα σφυρίγματα, τα έβαλε με όλον τον κόσμο, φωνάζοντας "θα σας πω εγώ".Το ντέρμπι διατηρήθηκε και στη τρίτη περίοδο, αφού ο Αρης -δύο φορές- δεν κατάφερε να χτίσει διαφορά. Ξέφυγε με 43-34 (21'), με 50-42 (24'), αλλά στη συνέχεια δεν κατάφερε να βρει λύσεις απέναντι στην άμυνα ζώνης των φιλοξενούμενων.Είναι χαρακτηριστικό το γεγονός ότι από το 24' έως και το 30', οι κίτρινοι πέτυχαν μόλις έξι πόντους. Ο Ικαρος πήρε πολλές λύσεις από τον Βρκιτς και κυρίως δεν... χάθηκε στο παιχνίδι, όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ.Ο Ικαρος κράτησε στο μηδέν τον Αρη στα τρία πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου και έκανε την ανατροπή, αφού προηγήθηκε με 56-57 (33'). Εκεί οι κίτρινοι αντέδρασαν με εύστοχα τρίποντα από τους Πάσαλιτς, Πελεκάνο, ξέφυγε με 65-59 (35').Ο Πελεκάνος έβαλε επτά συνεχόμενους πόντους για τους γηπεδούχους και ουσιαστικά ήταν ο παίκτης που έκανε τη διαφορά για τον Αρη που ξέφυγε με 69-59 (38:20) κι εκεί τελείωσε το παιχνίδι.Κι αυτό διότι, από το 59-59 (33:30), ο Ικαρος βρήκε το δρόμο προς το καλάθι στα 19 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε με μια εύστοχη βολή από τον Γκίμπσον και συνολικά δέχθηκε επιμέρους σκορ 11-1, στα τελευταία 6:30 του αγώνα!Τα δεκάλεπτα: 17-22, 22-12, 17-18, 14-8.