Λίνο... και δένω για τον ΠΑΟΚ, 1-0 τον Λεβαδειακό

Με απόλυτο πρωταγωνιστή και σκόρερ τον Αλβες Λίνο, ο ΠΑΟΚ δυσκολεύτηκε, αλλά κέρδισε 1-0 τον Λεβαδειακό, επιστρέφοντας στις νίκες μετά από τρία παιχνίδιαΟ ΠΑΟΚ δεν ικανοποίησε με την απόδοσή του, αλλά ήταν καλύτερος και τελικά έκαμψε την αντίσταση του Λεβαδειακού, που προερχόταν από τέσσερις διαδοχικές νίκες. Η ομάδα του Γιώργου Δώνη έπαιξε -πάλι- σε χαμηλό ρυθμό και αναπτυσσόταν κυρίως με τον Λίνο από αριστερά. Η είσοδος
του Λόρενς στην επανάληψη του έδωσε την κατάλληλη ώθηση για να κλείσει τους βοιωτούς και τελικά σκόραρε στο 69' με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λίνο. Το θετικό για τον ΠΑΟΚ πως για μία ακόμα φορά χρησιμοποίησε αρκετούς πιτσιρικάδες, με τον 17χρονο Πόποβιτς να είναι ο νέος μικρός, που πήρε χρόνο συμμετοχής. Από την άλλη, ο Λεβαδειακός με εξαίρεση το πρώτο 20λεπτο και μία ευκαιρία στο β' μέρος δεν κατάφερε να απειλήσει. Στους 28 βαθμούς ο δεύτερος ΠΑΟΚ (-7 από τον Ολυμπιακό με ματς περισσότερο), έμεινε στους 18 η ομάδα του Παράσχου.Ενα 20λεπτο χρειάστηκε ο ΠΑΟΚ για να... εμφανιστεί στον αγωνιστικό χώρο της Τούμπας. Οι γηπεδούχοι μπήκαν χαλαρά, αλλά ο Λεβαδειακός, που ανησύχησε σε δύο περιπτώσεις τον Χακόμπο με τους Πόι και Ροζέριο, δεν κατάφερε να το εκμεταλλευτεί το υποτονικό ξεκίνημα του Δικεφάλου. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι οπισθοχώρησαν και ο ΠΑΟΚ σιγά σιγά ανέβασε την απόδοσή του. Παρά τη συντριπτική του κατοχή (63-37 στο α΄μέρος) όμως, δεν άλλαξε ταχύτητα, παίζοντας σε ιδιαίτερα χαμηλό τέμπο και με αργή ανάπτυξη.Οι παίκτες του Δώνη δεν μπορούσαν να απειλήσουν από τον άξονα, αλλά άρχισαν να δημιουργούν επικίνδυνες καταστάσεις στην εστία του Κυριακίδη με κύριο εκφραστή των επιθέσεων τον Λίνο. Οι σέντρες του βραζιλιάνου ήταν... φαρμάκι, αλλά τόσο ο Φωτάκης (στο 20'), όσο και ο Σαλπιγγίδης (στο 39') δεν τις μετέτρεψαν σε γκολ. Στο ενεργητικό του Δικεφάλου πιστώνονται και δύο καλά σουτ του Κάτσε (το πρώτο βρήκε σε ετοιμότητα τον Κυριακίδη, το δεύτερο πέρασε άουτ).Ο ΠΑΟΚ στην επανάληψη δεν κατάφερε να αλλάξει τον ρυθμό του, ωστόσο στο 51' έχασε μεγάλη ευκαιρία. Ο Σαλπιγγίδης έβγαλε τετ α τετ τον Αθανασιάδη, αλλά ο Κυριακίδης είπε όχι στον πρώτο σκόρερ του Δικεφάλου. Ο Δώνης προσπάθησε να "ανεβάσει" την ομάδα του με την είσοδο του Λόρενς και ο ιρλανδός πράγματι έδωσε επιθετική ώθηση, αλλάζοντας την εικόνα της ομάδας του. Ωστόσο βοιωτοί ήταν αυτοί, που άγγιξαν το γκολ, με τον Φωτάκη να διώχνει πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή σε κεφαλιά του Τζάκσον στο 63'.Η δεύτερη αλλαγή του Δώνη ήταν σχήματος, μετατρέποντας το 4-4-2 σε 4-2-3-1, με τον Λόρενς πίσω από το επιθετικό δίδυμο. Τη λύση τελικά για τον Δικέφαλο την έδωσε ο καλύτερος παίκτης του, ο Λίνο, που με απευθείας εκτέλεση φάουλ νίκησε τον Κυριακίδη ανοίγοντας το σκορ στο 69'. Με τον... αέρα του γκολ ο ΠΑΟΚ άγγιξε το 2-0, αλλά το σουτ του Φωτάκη στο 71' πέρασε μόλις άουτ. Αφού έβγαλαν χωρίς νέες απώλειες ένα καλό 5λεπτο του ΠΑΟΚ οι βοιωτοί προσπάθησαν να ψάξουν την ισοφάριση, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν σωστή αμυντική λειτουργία και κράτησαν μέχρι το τέλος το υπέρ τους αποτέλεσμα.