"Θρυλικό" 2-2 και η στέψη στη Φιλαδέλφεια (8/4)

20:32 4/4/2013 - Πηγή: Sport.gr
Την Δευτέρα 8 Απριλίου θα κριθεί ποια ομάδα θα αναδειχθεί πρωταθλήτρια στην Α1 βόλεϊ γυναικών, καθώς ο Ολυμπιακός νίκησε 3-1 σετ την ΑΕΚ στο κλειστό του Ρέντη, ισοφαρίζοντας σε 2-2 τη σειρά των τελικών.Με την Τένεβα να έχει 3/3 επιθέσεις και την Κοσμά 2/2, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε γρήγορα 12-5 και έφτασε στο 16-6,
με όπλο το μπλοκ, από το οποίο είχε πάρει 5 πόντους. Με ένα σερί 0-4, η ΑΕΚ μείωσε 16-10 και βελτιώνοντας τα τελειώματα στην επίθεση έφτασε στο -3 (19-16). Ομως, με την Κωσταντίνου να δυσκολεύει την υποδοχή της ΑΕΚ, οι ερυθρόλευκες πήραν 4 διαδοχικούς αναπάντητους πόντους για κάνοντας το 23-16, που ουσιαστικά τους χάρισε το πρώτο σετ (25-17) σε 24 λεπτά.Στο δεύτερο σετ, η ΑΕΚ αντέδρασε. Μπήκε πιο δυνατά από τις αντιπάλους της και προηγήθηκε 3-8 και 5-13, παίρνοντας πόντους από το μπλοκ και την κακή υποδοχή του Ολυμπιακού. Στο 9-17, οι γηπεδούχες έτρεξαν ένα σερί 5-0, μειώνοντας σε 14-17 και δεν τα παράτησαν όταν βρέθηκαν στο 15-21. Με πρωταγωνίστριες την Τένεβα και την Κωνσταντίνου μείωσαν σε 21-22, αλλά αποδείχθηκε καθοριστικό ένα καρφί της Κις που έκανε το 22-24 (23-25 σε 28').Στο 3ο σετ, η ΑΕΚ πήγε προηγούμενη 6-8 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, αλλά ο Ολυμπιακός χάρη σε ένα σερί 3-0 (9-8) πέρασε στο σκορ για πρώτη φορά μετά το 25-17 του πρώτου σετ! Η Ενωση προηγήθηκε 9-11, αλλά οι ερυθρόλευκες με πρωταγωνίστριες τις Κωνσταντίνου, Τένεβα, Κοσμά και Γιακουμή έκαναν ένα επιμέρους σκορ 7-1 και προηγήθηκαν 16-12. Εχοντας και την ψυχολογία με το μέρος τους, πλέον, οι παίκτριες του Ολυμπιακού έφτασαν σε καθοριστικό σημείο στο +6 (21-15 και 23-17). Η ΑΕΚ πίεσε και το σετ έγινε ντέρμπι. Το 23-17 έγινε 24-23, μέχρι που η Γιακουμή το τελείωσε για τον Ολυμπιακό (25-23 σε 29').Ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος να τελειώσει το παιχνίδι και πήγε με 8-4 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ του τέταρτου σετ. Με την Κοσμά να είναι ασταμάτητη, οι γηπεδούχες έφτασαν στο 12-5 και στο 15-8. Η ΑΕΚ εκμεταλλευόμενη λάθη στις άμυνες του Ολυμπιακού, μείωσε 16-11, αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά τις ερυθρόλευκες, οι οποίες έφτασαν στο τελικό 3-1 και έστειλαν την τελική σειρά σε 3ο και τελευταίο παιχνίδι (η ΑΕΚ έχει κληρονομιά τις 2 νίκες της από την κανονική περίοδο).Τα σετ: 25-17, 23-25, 25-23, 25-21