Στους ημιτελικούς ο Πανιώνιος, "σκούπισε" τον ΑΓΟΡ

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, αν και βρέθηκε να χάνει με 12 πόντους στο ημίχρονο, ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση στο δεύτερο, μετά από ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο (28-13) και έφτασε στην νίκη και παράλληλα στην πρόκριση στην ημιτελική φάση των πλέι οφ της Α1. Από την άλλη πλευρά, η ομάδα του Στέργιου Κουφού... κόλλησε στο τρίτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να χάσει την διαφορά και στο τέλος και τον αγώνα.Καλό ήταν το ξεκίνημα της αναμέτρησης για τους φιλοξενούμενους. Με όπλο την καλή άμυνα και επιθετικές αιχμές τους Κρίστμας, Πέτγουεϊ και Λάτοβιτς, ο ΑΓΟΡ πήρε μία διαφορά
οκτώ πόντων (13-5), στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου.Παρά τις προσπάθειες των Κιζ, Στίβενσον και Μπάρλου, οι γηπεδούχοι ήταν νευρικοί στο παιχνίδι τους, πολύ άστοχοι από τα 6,75μ. και δεν μπορούσαν να βρουν λύσεις στην πολύ καλή άμυνα της ομάδας του Κουφού. Με ηγέτη τον εξαιρετικό Κρίστμας, οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +12 (24-12, 10').Κακό ήταν το θέαμα που παρουσίασαν οι δύο ομάδες, στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, με τα λάθη να κυριαρχούν στο παρκέ. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι μετά από 5' αγώνα, Πανιώνιος και Ρέθυμνο είχαν πετύχει από τέσσερις πόντους (16-28, 15').Στην συνέχεια, η ομάδα του Μπαρτζώκα βελτίωσε την απόδοση της, περιόρισε τα ατού του Ρεθύμνου και με τους Ξανθόπουλο και Νάτζφεϊ, κατάφερε να μειώσει την διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (26-35, 20'), στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.Οι κυανέρυθροι ξεκίνησαν πολύ δυνατά το τρίτο δεκάλεπτο. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης έσφιξε την άμυνα της, βρήκε λύσεις στα πρόσωπα των Ξανθόπουλου, Κιζ και Νάτζφεϊ και με επιμέρους σκορ 11-4, μείωσε την διαφορά στο καλάθι (37-39, 24').Στην συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να αντιμετωπίζουν σοβαρά προβλήματα απέναντι στην πιεστική άμυνα των γηπεδούχων, με τους Σαρικόπουλο και Μπάρλο να κάνουν την ανατροπή για τον Πανιώνιο, βάζοντας τον στην θέση του οδηγού, με +7 (49-42, 27').Με εύστοχο τρίποντο του Ντίμπλερ, ο Πανιώνιος έφτασε και στο +10 (54-44, 29'), ωστόσο ο Κρίστμας, με τέσσερις βολές, μείωσε στους έξι για τον ΑΓΟΡ, στο τέλος της τρίτης περιόδου (48-54, 30').Ο Κρίστμας προσπαθούσε μόνος του να ανατρέψει την κατάσταση για τους φιλοξενούμενους, στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου (55-61, 34'), αλλά οι Ξανθόπουλος, Νάτζφεϊ και Σαρικόπουλος κρατούσαν τον Πανιώνιο σε απόσταση ασφαλείας από τους κρητικούς (72-62, 38').Οι κρητικοί προσπάθησαν να επιστρέψουν στην διεκδίκηση της νίκης στο τέλος, μείωσαν στους πέντε (67-72), αλλά μέχρι εκεί. Ο Πανιώνιος επικράτησε με το τελικό 74-67, έφτασε τις δύο νίκες και προκτίθηκε στους ημιτελικούς της Α1.Τα δεκάλεπτα: 12-24, 14-11, 28-13, 20-19.