Στους 8 του Κυπέλλου Ιταλίας προκρίθηκε η Σαμπντόρια, 5-4 την Ουντινέζε στα πέναλτι

Στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας προκρίθηκε η Σαμπντόρια, που αν και δυσκολεύτηκε, κέρδισε την Ουντινέζε με 5-4 στην διαδικασία των πέναλτι, καθώς η κανονική διάρκεια έληξε 1-1 και η παράταση 2-2. Στα αξιοσημείωτα του αγώνα ότι ο Φεντερίκο Μακέντα πανηγύρισε το πρώτο του γκολ με την ομάδα της Γένοβας. Ο Μακέντα ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 31ο λεπτό ύστερα από ωραία ατομική ενέργεια. Και ενώ όλα έδειχναν ότι το 1-0 θα ήταν και το τελικό σκορ, ο Ισλα στην εκπνοή του αγώνα ισοφάρισε για την
Ουντινέζε και έστειλε τις δύο ομάδες στην παράταση.Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο πρώτο λεπτό του έξτρα χρόνου με τον Ντένις, αλλά στο 108` ο Πατσίνι με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 2-2. Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην διαδικασία των πέναλτι, όπου η Σαμπντόρια έκανε το 5-4 και τσέκαρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση.Στους 8 θα αντιμετωπίσει την νικήτρια της αναμέτρησης Μίλαν-Μπάρι.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της φάσης των 16 (με bold οι ομάδε