Ο Απόλλων επικράτησε με 1-0 του ΑΠΟΕΛ και τον άφησε εκτός Κυπέλλου

Εκτός Κυπέλλου άφησε τον ΑΠΟΕΛ ο Απόλλων Λεμεσού, που επικράτησε με 2-0 στο Τσίρειο και σε συνδυασμό με το 1-1 του πρώτου μεταξύ τους αγώνα, είναι αυτός που εξασφάλισε το εισιτήριο για τους 8 της διοργάνωσης. Στα προημιτελικά και ο Εθνικός Αχνας, που μπορεί να έμεινε στο 1-1 με τον Ερμή, αλλά προκρίθηκε χάρη στο 1-0 του πρώτου αγώνα. Στους 8 ο Απόλλων
Την πρόκριση στους 8 του Κυπέλλου Κύπρου
πανηγυρίζει ο Απόλλων, μετά την νίκη με 2-0 επί του ΑΠΟΕΛ στο ντέρμπι της φάσης των 16.Η ομάδα της Λεμεσού είχε το πλεονέκτημα από το εκτός έδρας γκολ στο 1-1 του πρώτου αγώνα και παρατάχθηκε καλύτερα οργανωμένη στον αγωνιστικό χώρο. Στο 41ο λεπτό ο Μιρτάκοβιτς δεν αστόχησε από τα 11 βήματα και έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους.Στην επανάληψη ο ΑΠΟΕΛ πίεσε για το γκολ που θα τον έστελνε στην παράταση, αλλά χωρίς αποτέλεσμα, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 90` με τον Ερίσε και τσέκαραν το εισιτήριο για την επόμενη φάση.Μπορεί Εθνικός και Ερμής να έμειναν στ