Στους 8 του FA Cup οι Εβερτον, Μπόλτον και Λέστερ

Η Εβερτον καθάρισε την νίκη - πρόκριση στην φάση των 8 του FA Cup από τα πρώτα έξι λεπτά του αγώνα, όταν και προηγήθηκε με 2-0! Μόλις στο 1', ο Ντρέντε άνοιξε το σκορ για τα Ζαχαρωτά, ενώ πέντε λεπτά μετά, ο Στακουαλούρσι έγραψε το 2-0 για τους γηπεδούχους, δίνοντας σαφές προβάδισμα νίκης στην ομάδα του Μόγιες.Παρά το πολύ γρήγορο 2-0, δεν άλλαξε κάτι στην συνέχεια του αγώνα, με την Εβερτον να παίρνει την πρόκριση στην επόμενη φάση. Στους 8 του Κυπέλλου Αγγλίας προκρίθηκε και η Μπόλτον, που επικράτησε άνετα με 2-0 της Μίλγουολ εκτός έδρας.Μόλις στο 4', ο Μιγιαϊτσι άνοιξε το
σκορ για τους φιλοξενούμενους, ενώ στο 59' ο Ενγκογκ ξκλείδωσε την νίκη - πρόκριση της Μπόλτον, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0. Θύμα έκπληξης έπεσε η Νόριτς, η οποία ηττήθηκε εντός έδρας από την Λέστερ με 1-2 και έμεινε εκτός συνέχειας του θεσμού.Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 5', με γκολ του Λέτζερ, ωστόσο οι γηπεδούχοι απάντησαν στο 23', με τον Χούλαχαν και πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, με το σκορ στο 1-1. Το... χρυσό γκολ που έδωσε την νίκη και παράλληλα την πρόκριση στην Λέστερ, πέτυχε ο Νούγκεντ στο 71'.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της φάσης των 16:Σάββατο (18/2)Τσέλσι - Μπέρμινγκχαμ 1-1 (62' Στάριτζ - 20' Μέρφι)Εβερτον - Μπλάκπουλ 2-0 (1' Ντρέντε, 6' Στακουαλούρσι)Μίλγουολ - Μπόλτον 0-2 (4' Μιγιαϊτσι, 59' Ενγκογκ)Νόριτς - Λέστερ 1-2 (23' Χούλαχαν - 5' Λέτζερ, 71' Νούγκεντ)19:15GR Σάντερλαντ - ΑρσεναλΚυριακή (19/2)14:00GR Κρόουλι Τάουν -  Στόουκ Σίτι16:00GR Στίβενεϊτζ - Τότεναμ18:30GR Λίβερπουλ - Μπράιτον