Στον τελικό του League Cup η Κάρντιφ

Η Κάρντιφ νίκησε στα πέναλτι (3-1) την Κρίσταλ Πάλας και προκρίθηκε στον τελικό του League Cup, όπου θα αντιμετωπίσει μία εκ των Λίβερπουλ ή Μάντσεστερ Σίτι.

Οι ουαλοί νίκησαν με 1-0, χάρη σε αυτογκόλ του Αντονι Γκάρντνερ στο 7' και το ματς πήγε στην παράταση, καθως αυτό ήταν και το σκορ στο πρώτο ματς. Τίποτα δεν άλλαξε και στην παράταση, αν και η Κρίστιαλ Πάλας από το 78' είχε χάσει με κόκκινη κάρτα τον Πάτρικ ΜακΑρθι.

Στο πρώτο πέναλτι για την Κάρντιφ αστόχησε ο Κένι Μίλερ, όμως ο τερματοφύλακας της, Τομ

Χίτον, απέκρουσε τα δύο πρώτα πέναλτι της Κρίσταλ Πάλας και οδήγησε την ομάδα στην πρόκριση.

Ο επαναληπτικός στο άλλο ζευγάρι των ημιτελικών διεξάγεται την Τετάρτη (25/1) στις 21:45GR, με την Λίβερπουλ να υποδέχεται την Μάντσεστερ Σίτι στο Ανφιλντ, έχοντας νικήσει με 1-0 μέσα στο Etihad Stadium.

Κάρντιφ: Χίτον, Μπλέικ, Αντονι Τζέραρντ, Μπεν Τέρνερ, Αντριου Τέιλορ, Κάουι, Γουΐτινχαμ, Γκούναρσον, ΜακΦέιλ, Κόνγουεϊ, Κένι Μίλερ.

Κρίσταλ Πάλας: Σπερόνι, Παρ, Πάτρικ Μακ’ρθι, Αντονι Γκάρντνερ, Κλάιν, Αμπρόουζ, Ντικγκακόι, Τζέντινακ, Ζαά, Γκλεν Μάρεϊ, Κρις Μάρτιν.