Στις καθυστερήσεις ο ΑΠΟΕΛ, μπήκε στο κόλπο

Με δύο γκολ στους χρόνους των καθυστερήσεων, ένα σε κάθε ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε την Ομόνοια με 2-1 και ανέβηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, παραμένοντας... ζωντανός στο παιχνίδι για κατάκτηση του τίτλου.Τα γκολ των "γαλαζοκιτρίνων" σημείωσαν οι Σόουζα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους και Μαντούκα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα. Η Ομόνοια είχε ισοφαρίσει
προσωρινά στο 56' με τον Χριστοφή.  Νασ σημειωθεί πως το ματς διεξήχθη κεκλεισμένων των θυρών, κάτι που συμβαίνει για πρώτη φορά στα χρονικά σε ντέρμπι "αιωνίων"ΟΜΟΝΟΙΑ: Γιωργαλλίδης, Καρυπίδης, Σερφά, Μαργκάσα, Σπούνγκιν, Εφραίμ (90+1΄ Κασέκε), Χριστοφή, Μπεργκουνιού (72΄ Λεάντρο), Άλβες (67΄ Φρέντι), Μακρίδης, Σάλατιτς.ΑΠΟΕΛ: Χιώτης, Κακά, Μοράις, Σολωμού, Αλεξάνδρου, Πίντο, Σόουζα, Μαρσίνιο (74΄ Αδόρνο), Μαντούκα, Χαραλαμπίδης (74΄ Σολάρι), Αΐλτον (90+2΄ Σατσιάς).Την ίδια ώρα, ΑΕΛ και Ανόρθωση αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1. Η ΑΕΛ παραμένει στην κορυφή με 61 βαθμούς, δύο περισσότερους από τον ΑΠΟΕΛ, ενώ η Ανόρθωση μείωσε την διαφορά από την τρίτη αυτή τη στιγμή Ομόνοια, στους τέσσερις βαθμούς.Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Κβιρκβέλια μόλις στο 4' και ο Ντεντέ στο 17' ισοφάρισε, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.Ανόρθωση: Κόζατσικ, Μάρτινς, Κόλιν, Σπρόκελ, Άντιτς, Σιέλης, Μακρής, Κβιρκβέλια, Ζαϊρί (62’ Κωνσταντίνου), Οκκάς (76' Λαμπόρδε), ΡέζεκΑΕΛ: Ντεγκρά, Αϊρόσα, Τζούνιορ, Ντεντέ, Καρλίτος, Μοντέιρο (88' Κάμπι) , Μπεμπέ, Νικολάου, Ζιλμπέρτο (75' Ελευθερίου), Σίλας, Ντίξον