Η Σάντερλαντ σπρώχνει τον τίτλο στην Γιουνάιτεντ

Οι Μαύρες Γάτες προηγήθηκαν στο 31' με τον Σεμπάστιαν Λάρσον, όμως η Σίτι ισοφάρισε στο 43' με πέναλτι του Μάριο Μπαλοτέλι. Ωστόσο, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου η Σάντερλαντ έκανε το 1-2 με τον Νίκλας Μπέντνερ.Με την έναρξη της επανάληψης (55') ο Σεμπάστιαν Λάρσεν πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο παιχνίδι και έδωσε εκ νέου προβάδισμα δύο τερμάτων στην Σάντερλαντ (1-3).Ο Σωτήρης Κυργιάκος πέρασε αλλαγή στο παιχνίδι στο 81ο λεπτό της αναμέτρησης και έφερε... χρουσουζιά στην ομάδα του, αφού η Σίτι πέτυχε 2 γκολ στα τελευταία λεπτά, στο 85' με τον Μπαλοτέλι και στο 86' με τον Κολάροφ, ισοφαρίζοντας σε 3-3.Στα υπόλοιπα παιχνίδια ξεχώρισαν οι νίκες της Τσέλσι εκτός έδρας (2-4) επί της Αστον Βίλα, της Μπόλτον, επίσης εκτός έδρας (2-3) επί της Γουλβς και της ΚΠΡ εντός έδρας με 2-1 επί της Αρσεναλ.