Στις καθυστερήσεις η Τσέλσι, σεφτέ η Γιούβε (vids.)

Με γκολ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, η Τσέλσι έκαμψε την αντίσταση της Σαχτάρ στο Στάμφορντ Μπριτζ, επικρατώντας με 3-2, στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής του Champions League. Σεφτέ στην διοργάνωση έκανε η Γιουβέντους, που νίκησε εύκολα με 4-0 την Νόρτζελαντ. Τσέλσι - Σαχτάρ Ντόνετσκ 3-2Μετά από ένα πολύ ωραίο ματς, η Τσέλσι
πήρε την νίκη στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, επικρατώντας με 3-2 της Σαχτάρ στο Λονδίνο. Οι μπλε του Ντι Ματέο ισοβαθμούν πλέον στην πρώτη θέση του ομίλου με τους ουκρανούς, οι οποίοι γνώρισαν την πρώτη τους ήττα, μετά από 16 νίκες και μία ισοπαλία!Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε η αναμέτρηση για τους γηπεδούχους, αφού μόλις στο 6' άνοιξαν το σκορ, με τέρμα του Τόρες. Ωστόσο, παρά το σοκ του γρήγορου 0-1 οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον τρόπο να απαντήσουν άμεσα, αφού τρία λεπτά μετά ο Γουίλιαν έφερε το ματς στα ίσια.Παρά τις προσπάθειες της Σαχτάρ, οι μπλε του Λονδίνου ήταν αυτοί που πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το προβάδισμα, καθώς στο 40' ο Οσκάρ σκόραρε και έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην Τσέλσι.Οι ουκρανοί μπήκαν δυνατά στο δεύτερο μέρος και στο 47' κατάφεραν να ισοφαρίσουν για δεύτερη φορά, με τον Γουίλιαν να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στον αγώνα. Η Σαχτάρ έφτασε πολύ κοντά στην ανατροπή, όταν στο 54', το σουτ του Ρατ σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Τσεχ.Μπορεί οι φιλοξενούμενοι να ήταν καλύτεροι, ωστόσο η Τσέλσι ήταν αυτή που σκόραρε στο τέλος και πήρε την νίκη. Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Μόουζες, με κεφαλιά, λύτρωσε τους λονδρέζους, διαμορφώνοντας το τελικό 3-2 για την ομάδα του Ντι Ματέο.Γιουβέντους - Νόρτζελαντ 4-0Μετά από τρεις ισοπαλίες, η Γιουβέντους έσπασε το ρόδι στην διοργάνωση, επικρατώντας με 4-0 της Νόρτζελαντ στο Τορίνο και έμεινε ζωντανή στην διεκδίκηση της πρόκρισης.Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση και μόλις στο 7' άνοιξαν το σκορ, με τον Μαρκίζιο. Η Γιούβε συνέχισε να έχει τον έλεγχο της αναμέτρησης και στο 23' διπλασίασε τα τέρματα της, με τον Βιντάλ.Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ισορροπήσουν την αναμέτρηση και να πετύχουν το γκολ που θα τους έβαζε εκ νέου στην διεκδίκηση ενός θετικού αποτελέσματος, αλλά χωρίς επιτυχία.Στην συνέχεια, οι ιταλοί ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 3-0, με τον Τζιοβίνκο να σκοράρει στο 37' και να... κλειδώνει από το πρώτο μέρος το τρίποντο για τους μπιανκονέρι. Στο 75', ο Κουαλιαρέλα... έβαλε το κερασάκι στην τούρτα για την ομάδα του Αντόνιο Κόντε, διαμορφώνοντας το τελικό 4-0.Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των αγώνων της 4ης αγωνιστικής:5ος όμιλοςΓιουβέντους - Νόρτζελαντ 4-0 (7' Μαρκίζιο, 23' Βιντάλ, 37' Τζιοβίνκο, 75' Κουαλιαρέλα)Τσέλσι - Σαχτάρ Ντόνετσκ 3-2 (6' Τόρες, 40' Οσκάρ, 90'+4' Μόουζες - 9', 47' Γουίλιαν)Τσέλσι - Σαχτάρ Ντόνετσκ 3-2Γιουβέντους - Νόρτζελαντ 4-0