Διπλό και πρόκριση για Γιουνάιτεντ, σόου Γιλμάζ στη Ρουμανία

8ος όμιλος: Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κέρδισε 3-1 την Μπράγκα και εξασφάλισε την πρόκριση, ενώ ζωντανή έμεινε η Γαλατασαράι, που νίκησε στη Ρουμανία 3-1 την Κλουζ με χατ τρικ του ΓιλμάζΘέση στους "16" κορυφαίους συλλόγους του Champions League εξασφάλισε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, που κέρδισε στην έδρα της Μπράγκα και έφτασε τους 12 βαθμούς.Η ομάδα του Αλεξ Φέργκιουσον βρέθηκε να κυνηγάει το
σκορ όταν ο Αλαν στο 49' άνοιξε το σκορ από τα έντεκα βήματα, αλλά οι άγγλοι είχαν τις απαντήσεις.Με επίθεση διαρκείας στα τελευταία λεπτά βρήκε λύσεις με τα μεγάλα της όπλα και έριξε στο καναβάτσο τους πορτογάλους. Ο Φαν Πέρσι στο 80' ισοφάρισε και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ρούνεϊ ευστόχησε από το σημείο του πέναλτι, ανατρέποντας το αποτέλεσμα.Η Γιουνάιτεντ μάλιστα είχε να δώσει κι άλλο γκολ για να σφραγίσει τη νίκη-ανατροπή, αφού ο Τσικαρίτο στις καθυστερήσεις έβαλε το κερασάκι στην τούρτα διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.Την ίδια ώρα, η Γαλατασαράι έπαιζε το τελευταίο της χαρτί στη Ρουμανία κόντρα στην Κλουζ, που με νίκη θα εξασφάλιζε σε μεγάλο βαθμό την συνέχεια της ευρωπαϊκής της πορείας.Οι τούρκοι είχαν σε μεγάλη μέρα τον Γιλμάζ, που σμπαράλιασε την άμυνα της ομάδας του Παντελή Καπετάνου. Ο Γιλμάζ άνοιξε το σκορ στο 18', αλλά ο Σούγου ισοφάρισε στις αρχές της επανάληψης.Ο τούρκος επιθετικός όμως ανέλαβε εκ νέου δράση στη συνέχεια και με δύο προσωπικά του γκολ διαμόρφωσε το τελικό 3-1, σκορ που αφήνει ανοιχτούς λογαριασμούς στον 8ο όμιλο τόσο για τη 2η, όσο και για την 3η θέση.Κλουζ και Γαλατά ισοβαθμούν στο τέσσερις βαθμούς μετά τις πρώτες τέσσερις αγωνιστικές, ενώ η Μπράγκα έχει ένα βαθμό λιγότερο.8ος όμιλοςλουζ - Γαλατασαράι 1-2 (53' Σούγου - 18', 61', 74'  Γιλμάζ)Μπράγκα - Μάντσεστερ Γ. 1-2 (49' Αλαν πεν. - 80' Φαν Πέρσι, 84' Ρούνεϊ πεν., 90+ Τσικαρίτο)