6άρα της Μπάγερν, τρίποντο για Βαλένθια

Καταιγιστική η Μπάγερν Μονάχου, που διέλυσε με 6-1 την Λιλ στο Αλιάνζ Αρίνα, στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής του Champions League. Τρίποντο και για την Βαλένθια, που επικράτησε με 4-2 της Μπάτε Μπορίσοφ στο Μεστάγια.Μπάγερν Μονάχου - Λιλ 6-1Στο Αλιάνζ Αρίνα, η Μπάγερν Μονάχου ήταν ασταμάτητη και επικράτησε με το εντυπωσιακό
6-1 της Λιλ, κάνοντας παράλληλα και ένα σημαντικό βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση. Χατ τρικ πέτυχε ο Πιζάρο.Καταιγιστικό ήταν το ξεκίνημα της αναμέτρησης για τους γηπεδούχους, οι οποίοι στο 33' βρέθηκαν να προηγούνται με 5-0! Μόλις στο 5', ο Σβαϊνστάιγκερ άνοιξε το σκορ για τους βαυαρούς, ενώ στο 18' ο Πιζάρο διπλασίασε το προβάδισμα της Μπάγερν.Σαν να μην έφτανε το 0-2 για την Λιλ, στο 23' ο Μπαλμόντ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, για το 3-0 των γηπεδούχων. Στην συνέχεια, ο περουβιανός επιθετικός της Μπάγερν σκόραρε δύο φορές, μέσα σε πέντε λεπτά (28'-33'), πετυχαίνοντας χατ τρικ και διαμορφώνοντας το 5-0 για τους γερμανούς!Με το δεύτερο μέρος να έχει αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 57', με τον Καλού, αλλά στο 66' ο Κρόος ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 6-1 για την Μπάγερν, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.Βαλένθια - Λιλ 4-2Σημαντικό βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση έκανε και η Βαλένθια, που νίκησε με 3-1 την Μπάτε Μπορίσοφ στο Μεστάγια. Μέσα σε τρία λεπτά, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2-0, αποτέλεσμα που έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.Στο 26', ο Γιόνας άνοιξε το σκορ για τις Νυχτερίδες, ενώ τρία λεπτά μετά ο Σολδάδο, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, διπλασίασε το προβάδισμα της ισπανικής ομάδας.Η Βαλένθια ξεκίνησε ιδανικά το δεύτερο μέρος, καθώς στο 51' αύξησε το προβάδισμα της στο 3-0, με τέρμα του Φεγκούλι. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν άμεσα και δύο λεπτά μετά μείωσαν σε 1-3, με γκολ του Μπρεσάν.Η Μπάτε Μπορίσοφ μείωσε σε 2-3, με τέρμα του Μοζολέφσκι στο 83', αλλά το άγχος των γηπεδούχων δεν κράτησε πολύ, αφού τρία λεπτά μετά ο Φεγκούλι έδωσε εκ νέου προβάδισμα δύο τερμάτων στην Βαλένθια, διαμορφώνοντας το τελικό 4-2.Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των αγώνων της Τετάρτης (7/11) για την 4η αγωνιστική:6ος όμιλοςΒαλένθια - Μπάτε Μπορίσοφ 4-2 (26' Γιόνας, 29' πέν. Σολδάδο, 51', 86' Φεγκούλι - 53' Μπρεσάν, 83' Μοζολέφσκι)Μπάγερν Μονάχου - Λιλ 6-1 (5' Σβαϊνστάιγκερ, 18', 28', 33' Πιζάρο, 23' αυτ. Μπαλμόντ, 66' Κρόος - 57' Καλού)