Στην τρίτη θέση Φιλιππίδης και Τσάτουμας στο Παρίσι

23:16 6/7/2013 - Πηγή: Sport.gr
Στο 8ο Diamond League της σεζόν που διεξήχθη στο Παρίσι ο Κώστας Φιλιππίδης και ο Λουής Τσάτουμας κατέκτησαν την τρίτη θέση.Για τρίτη φορά σε φετινό Diamond League ο Κώστας Φιλιππίδης βρέθηκε στις τρεις πρώτες θέσεις με άλμα στα 5.70. Ο έλληνας επικοντιστής που προερχόταν από τη νίκη του στην διοργάνωση της Λωζάννης ξεκίνησε τον αγώνα του στα 5.45 μ., ύψος που πέρασε με την πρώτη προσπάθεια και συνέχισε στα 5.60 μ.,
που πέρασε με την δεύτερη. Στα 5.70 χρειάστηκε τρία άλματα, ενώ άφησε τα 5.77 μ. για να ολοκληρώσει τον αγώνα με αποτυχημένο άλμα στα 5.82 μέτρα που αποτελεί και το δικό του πανελλήνιο ρεκόρ.Ο Φιλιππίδης βρίσκεται στη δεύτερη θέση της συνολικής βαθμολογίας με εννέα βαθμούς.Νικητής αναδείχθηκε ο γάλλος  Ρενό Λαβιλενί με 5,92 μ. και άκυρες προσπάθειες στα 6.02 μέτρα, ενώ δεύτερος ήταν ο Γιαν Κουντλίκα με 5.70 μ. και καλύτερες προσπάθειες από τον έλληνα αθλητή.Η δεύτερη ελληνική επιτυχία ήρθε από τον Λουή Τσάτουμα που με άλμα στα 8.02 κατέκτησε την τρίτη θέση και τον πρώτο του βαθμό στη σειρά των Diamond League. Ο έλληνας πρωταθλητής ξεκίνησε με δύο άκυρα άλματα και στην τρίτη του προσπάθεια πέτυχε το 8.02. Στη συνέχεια πέτυχε μία ακόμη έγκυρη προσπάθεια στα 7.77 μέτρα. Ο αθλητής του Δημήτρη Βασιλικού θα συνεχίσει τους αγώνες στις 10 Ιουλίου σε μίτινγκ στίβου στη Μαδρίτη. Νικητής ήταν ο Ντάμαρ Φορμπς από την Τζαμάικα με  8.11 μέτρα, ενώ δεύτερος αναδείχθηκε ο Κρις Τόμλινσον με 8.08 μέτρα.