Στην 5η θέση της Primera Division η Μαγιόρκα μετά το 2-0 επί της Μάλαγα

Στην θέση σκαρφάλωσε η Μαγιόρκα, που επικράτησε με 2-0 της Μάλαγα στο ΟΝΟ Εστάντι, πανηγυρίζοντας την δεύτερη συνεχόμενη νίκη της. Πολύτιμο τρίποντο για την Χέρκουλες, 3-1 τη Λεβάντε, με το ίδιο σκορ επικράτησε της Σπόρτινγκ Χιχόν η Ρεάλ Σοσιεδάδ, ενώ η Ράσινγκ Σανταντέρ κέρδισε με 1-0 την Ντεπορτίβο Λα Κορούνια. η Μαγιόρκα
Τους τρεις βαθμούς πανηγύρισε απέναντι στην Μάλαγα η Μαγιόρκα και έφτασε τους 21, όσους και η Βαλένθια με την οποία συγκατοικεί στην θέση, αν και οι νυχτερίδες έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο.Οι νησιώτες καθάρισαν το ματς στην επανάληψη σε διάστημα τεσσάρων λεπτών. Στο 50` ο Γουέμπό άνοιξε το σκορ και τέσσερα λεπτά αργότερο ο Τσόρι Κάστρο διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων.Η Μάλαγα δεν κατάφερε να πετύχει κάτι περισσότερο στα λεπτά που ακολούθησαν, ενώ στις καθυστερήσεις ο Ελιζέου δεν κατάφερε να κερδίσει τον Αουάτε από τα έντεκα βήματα, και παραμένει στην επικίνδυνη ζώνη.Τα υπόλοιπα ματς