Στην 2η θέση η Ιντερ, 2-1 την Λάτσιο, μετά την γκέλα της Νάπολι, 1-2 από την Παλέρμο

Αν και έπαιζε με παίκτη λιγότερο για περισσότερα από 40 λεπτά και παρόλο που βρέθηκε πίσω στο σκορ, η Ιντερ επικράτησε με 2-1 της Λάτσιο και σε συνδυασμό με την ήττα της Νάπολι με 1-2 από την Παλέρμο σκαρφάλωσε στην θέση του βαθμολογικού πίνακα, μειώνοντας στο -5 από την Μίλαν, που έχει παιχνίδι λιγότερο. Η Ουντινέζε γνώρισε την ήττα με 0-2 από την Πάρμα και έχασε την ευκαιρία να μειώσει από την Λάτσιο και την 4η θέση. Με το ίδιο σκορ επικράτησε της Μπολόνια η
Τσεζένα, η Φιορεντίνα νίκησε με 2-1 την Κάλιαρι, η Τζένοα επιβλήθηκε με 4-2 της Φιορεντίνα ενώ η Σαμπντόρια κέρδισε με 1-0 την Μπάρι. Νίκησε και ελπίζει
Στους 5 βαθμούς μείωσε την διαφορά της από την πρωτοπόρο Μίλαν η Ιντερ, που αν και τα βρήκε σκούρα, επικράτησε με 2-1 της Λάτσιο και σε συνδυασμό με το δώρο από την Παλέρμο πέρασε στην θέση της Serie A.Παρόλο που οι νερατζούρι ξεκίνησαν πιο δυνατά στο πρώτο μέρος, η Λάτσιο ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ. Ηταν το 22ο λεπτό όταν ο Σέζαρ ανέτρεψε τον Ζάρατε και αντίκρισε κόκκινη κάρτα, αφήνοντας την Ιντερ με 10, ενώ ο διαιτητής υπέδειξε το σημείο του πέναλτι. Ο Ζάρατε δεν αστόχησε από τα 11 βήματα και έγραψε το 1-0.Αν και με παίκτη λιγότερο, οι παίκτες του Λεονάρντο δεν το έβαλαν κάτω και στο 40` έφεραν το παιχνίδι στα ίσια χάρη σε γκολ του Σνάιντερ.Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και στο δεύτερο μέρος και στο 53ο λεπτό ο Μπιάβα έχασε την μπάλα, ο Ετό έκλεψε και δεν δυσκολεύτηκε να πλασάρει τον Μουσλέρα, γράφοντας το 2-1. Το έργο των λατσιάλι έγινε ακόμα πιο δύσκολο μετά το 66` όταν ο Μάουρι αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα και πήρε τον δρόμο για τα αποδυτήρια φέρνοντας την αριθμητική ισορροπία στο ματς.Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το σφύριγμα της λήξης, αν και η Λάτσιο είχε δοκάρι με τον Κόζακ στο 75`, και το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους νερατζούρι να πανηγυρίζουν ένα πολύτιμο τρίποντο.Σφαλιάρα στην Νάπολι
Μόνο ως αυτοκτονία μπορεί να χαρακτηριστεί η ήττα της Νάπολι με 1-2 από την Παλέρμο, καθώς η ομάδα του Γουόλτερ Ματζάρι όχι μόνο αποχαιρέτισε οριστικά κάθε ελπίδα για το πρωτάθλημα, αλλά έχασε και την θέση από την Ιντερ.Οι ναπολιτάνοι ξεκίνησαν με το δεξί στον αγώνα καθώς ο Καβάνι άνοιξε το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 2ο μόλις λεπτό. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη.Στο 38` η Παλέρμο ισοφάρισε σε 1-1 με τον Μπαλζαρέτι ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Μπόβο ευστόχησε από το σημείο του πέναλτι και έγραψε το 2-1. Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να είχαν καθαρίσει μάλιστα τον αγώνα στην επανάληψη, αλλά δεν κατάφεραν να πετύχουν τρίτο γκολ μέχρι και την συμπλήρωση των 90`.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 34ης αγωνιστικής:
Mεγάλο Σάββατο (23/04)
Ρόμα - Κίεβο: 1-0 (4` Περότα)
Μπάρι - Σαμπντόρια: 0-1 (59`πέν. Πότσι)
Μπολόνια - Τσεζένα: 0-2 (48` Τζιακεράνι, 84` Μαλόνγκα)
Κάλιαρι - Φιορεντίνα: 1-2 (46` Κόσου - 45`+1`, 50` Σέρσι)
Τζένοα - Λέτσε: 4-2 (10`, 61` Φλόρο Φλόρες, 42`, 53` Παλάσιο - 3`, 30` Ντι Μικέλε)
Ιντερ - Λάτσιο: 2-1 (40` Σνάιντερ, 53`