Με γκολ του Ερνάντες στο 84`, η Γιουνάιτεντ επικράτησε με 1-0 της Εβερτον

Με τον Χαβιέ Ερνάντες να βγάζει για ακόμα μία φορά τα κάστανα από την φωτιά στο 84ο λεπτό, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε με 1-0 της Εβερτον στο Ολντ Τράφορντ στο πλαίσιο της 34ης αγωνιστικής. Η ομάδα του Σερ Αλεξ Φέργκιουσον με το τρίποντο αυτό αύξησε στο +9 την διαφορά της από τις Τσέλσι και Αρσεναλ, που ακολουθούν στην 2η θέση αλλά έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο, και έκανε ακόμα ένα βήμα για
την κατάκτηση του Πρωταθλήματος. Το πρώτο μέρος ανήκει στους γηπεδούχους, που από τα πρώτα λεπτά πήραν τα ηνία του αγώνα στα χέρια τους και δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες για γκολ, χωρίς όμως την επιθυμητή κατάληξη. Στο 25ο λεπτό ο Χάουαρντ είπε όχι στον Ερνάντες, όπως και στο 31ο, διατηρώντας ανέπαφη την εστία του.Με την έναρξη της επανάληψης, ο Ντέιβιντ Μόγιες αποφάσισε να φρεσκάρει το σχήμα του ρίχνοντας στον αγωνιστικό χώρο τους Κέιχιλ και Ανιτσέμπε. Η αλλαγή στην τακτική απέδωσε, με τα ζαχαρωτά να βγαίνουν στην αντεπίθεση και να επισκέπτονται απειλητικά την εστία του Φαν ντερ Σαρ.Η μεγαλύτερη χαμένη ευκαιρία για την Εβερτον ήταν αυτή του 69ου λεπτού, όταν ο Ρόντγουεϊ επιχείρησε ένα δυνατό σουτ, αλλά ο γκολκίπερ της Γιουνάιτεντ έπεσε και απομάκρυνε με τα δάχτυλα.Στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα, οι κόκκινοι διάβολοι ανέβασαν και πάλι τον ρυθμό τους και πίεσαν για το γκολ, αλλά τόσο το δοκάρι στο 74` όσο και ο Χάουαρντ στο 81` τους χάλασαν τα σχέδια. Στο 83` όμως ο Τσιτσαρίτο στάθηκε πιο τυχερός και εκμεταλλευόμενος την ασίστ του Βαλέντσια έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 1-0, αποτέλεσμα που ήταν και το τελικό.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 34ης αγωνιστικής: