Ελπίζει ακόμα για Ch. League η Ρόμα, μετά την νίκη με 1-0 επί της Κίεβο

Εστω και δύσκολα, η Ρόμα επικράτησε με 1-0 της Κίεβο Βερόνα στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 34ης αγωνιστικής της Serie A και έφτασε τους 56 βαθμούς, 4 λιγότερους από την 4η θέση που οδηγεί στο Champions League της επόμενης σεζόν. Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την Ρόμα, καθώς στο 4ο μόλις λεπτό ο Μενέζ τροφοδότησε τον Περότα και αυτός με ωραίο σουτ έστειλε
την μπάλα στα δίχτυα της πρώην ομάδας του και έκανε το 1-0.Οι ρωμαίοι διατήρησαν τα ηνία του αγώνα στα λεπτά που ακολούθησαν και δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες για να διπλασιάσουν τα τέρματά τους. Ο Σορεντίνο όμως έκανε πολύ καλή δουλειά κάτω από τα δοκάρια της Κίεβο και είπε πολλές φορές όχι στους γηπεδούχους, όπως στο 13` και στο 34` όταν σταμάτησε τις προσπάθειες των Βούτσινιτς και Τότι αντίστοιχα.Η ομάδα της Βερόνα έκανε αισθητή την παρουσία της στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, χωρίς όμως να μπορεί να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης.Αντιθέτως, η Ρόμα ήταν πιο απειλητική και έχασε δύο σπουδαίες ευκαιρίες, με τον Μενέζ να σημαδεύει το δοκάρι στο 57`, ενώ στο 68` ο Σέζαρ λίγο έλειψε να πετύχει αυτογκόλ, όταν στην προσπάθειά του να απομακρύνει το σουτ του Τότι έστειλε την μπάλα στο δοκάρι της εστίας της ομάδας του. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το σφύριγμα της λήξης, με το 1-0 να είναι το τελικό σκορ.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 34ης αγωνιστικής: