Στη Σύρο σταμάτησε το "πράσινο" σερί

19:18 1/3/2014 - Πηγή: Sport.gr
Ο Φοίνικας Σύρου σταμάτησε το νικηφόρο σερί του Παναθηναϊκού στο πρωτάθλημα Volleyleague. Οι γηπεδούχοι, κάνοντας μία από τις καλύτερες εμφανίσεις στο πρωτάθλημα επικράτησαν με 3-0 του τριφυλλιού που ύστερα από έξι συνεχόμενες νίκες υπέστη τη 12η ήττα στο πρωτάθλημα και διατηρήθηκε στην 10η θέση της βαθμολογίας με 17 βαθμούς. Ο Φοίνικας πήρε πολύτιμο τρίποντο που του εξασφαλίζει και μαθηματικά την είσοδο του στην πρώτη 4αδα του πρωταθλήματος διεκδικώντας πλέον το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα.Ο Φοίνικας
ήταν εκρηκτικός με το ξεκίνημα του αγώνα και προηγήθηκε 6-0 και 10-1 χάρις το εντυπωσιακό σερβίς που αποδιοργάνωσε την υποδοχή του Παναθηναϊκού. Από εκεί και πέρα το σετ είχε διαδικαστικό χαρακτήρα αφού ο Φοίνικας δεν έκανε λάθη, ο Παναθηναϊκός βελτιώθηκε και με τους Καρυπίδη, Γκάλιτς μείωσε σε 14-8. Ο Φοίινικας με τον Τσάτς και τον Ντιάτσκοφ άνοιξε πάλι το σκορ στο 16-10 και το μόνο που κατάφεραν οι πράσινοι ήταν να μειώσουν τη διαφορά στο -4 στο τελικό 25-21.Ο Φοίνικας μπήκε και πάλι δυνατά στο 2ο σετ με το σερβίς του Σφενδυλάκη κάνοντας σερί 4-0, ενώ με τον Τακουρίδη και τον Λάππα η διαφορά ανέβηκε στο 6-1. Στο 9-3 τα σερβίς του Μουρ μείωσαν τη διαφορά στο 9-6 αλλά οι συριανοί με σταθερή υποδοχή και τους Τσας, Ντιάτσκοφ σε μεγάλα κέφια ξέφυγαν 17-10. Η μέγιστη διαφορά έφτασε στο +9 (21-12) χάρις τα σερβίς του Τσας. Ο Μπέλος μείωσε με δύο επιθέσεις στη διαγώνιο αλλά οι συριανοί έφτασαν εύκολα στο 25-17 και το 2-0 σετΠαναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά στο 3ο σετ και με τον άσσο του Αμορόσο και το λάθος του Τσας προηγήθηκε 2-0, όμως, ο Φοίνικας ήταν σε καλή μέρα και με κυριαρχία στο μπλοκ με Τακουρίδη, Σφενδυλάκη πήρε και πάλι τα ηνία με 8-4 ύστερα από σερί 5-0. Το σετ έφτασε και σε νταμπλ σκορ (14-7). Ο Παναθηναϊκός με την επιστροφή του Στιβαχτή στον αγώνα έκανε σερί 4-0 και μείωσε 14-11. Ακολούθησαν μεγάλες μάχες στο φιλέ, με ωραίες και μεγάλες σε διάρκεια φάσεις. Ο Λάππας έστειλε την ομάδα του στο 16-12 αλλά δύο επιθέσεις από Μπέλο, Αμορόσο και τον άσσο του Μουρ έφεραν τον Παναθηναϊκό στο -2 (18-16). Η διαφορά έγινε και -1 όταν Τσας και Τερζής έκαναν λάθη και ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 19-18. Ο Φοίνικας ξέφυγε με το μπλοκ του Τερζή στον Καρυπίδη και την «κόντρα» του Τσας σε 23-20, ο Καρυπίδης με επίθεση και ο Αμορόσο με άσσο μείωσε σε 23-22 αλλά ο Τερζής έφερε τη λύτρωση για τον Φοίνικα (24-22), ο Καρυπίδης μείωσε 24-23 και ο Λάππας τελείωσε τον αγώνα για το 25-23 και το 3-0 σετ.Τα σετ: 3-0 (25-21, 25-17, 25-23)