Την κράτησε από κάτω με Πετρόπουλο

19:07 1/3/2014 - Πηγή: Sport.gr
Ισόπαλοι 1-1 αναδείχθηκαν στη Βέροια η ομώνυμη ομάδα με τον Απόλλων Σμύρνης για την 27η αγωνιστικήςΒαθμό χρυσάφι πήρε στη Βέροια η Ελαφρά Ταξιαρχία, που κατάφερε να κρατήσει τη Βασίλισσα του Βορρά από κάτω της, αλλά και στην επικίνδυνη ζώνη. Με τον μόνιμο σκόρερ τους οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν σε κομβικό σημείο του αγώνα (στο 43') και στις αρχές της επανάληψης είχαν μεγάλη ευκαιρία με τον Μπαργκάν να πάρουν προβάδισμα δύο τερμάτων. Η ομάδα του Σάντσες όμως ανέβασε
ρυθμούς και έφτασε στην ισοφάριση στο 63' με παλικαρίσιο γκολ του Πετρόπουλου, ο οποίος λίγο αργότερα λίγο έλειψε να χαρίσει το τρίποντο στην ομάδα του (τον σταμάτησε εντυπωσιακά ο Καντιμοίρης). Με το αποτέλεσμα αυτό ο Απόλλωνας ανέβηκε ένα βαθμό πάνω από τη θέση των μπαράζ (ένα βαθμό πάνω από τον Πλατανιά, που υποδέχεται τον ΠΑΣ), ενώ η Βέροια, που μέσα στο 2014 δεν έχει ακόμα εντός έδρας νίκη, έχασε μεγάλη ευκαιρία να βγει τόσο από τη ζώνη του υποβιβασμού, όσο και από τη θέση των μπαράζ.Κακό θέαμα, πολλά λάθη και αργός ρυθμός ήταν τα κύρια συστατικά του πρώτου ημιχρόνου. Το άγχος ήταν έκδηλο και στις δύο πλευρές με αποτέλεσμα τα πόδια των ποδοσφαιριστών να είναι βαριά. Η πρώτη πραγματικά καλή στιγμή των φιλοξενούμενων ήρθε στο 27' με τον Πετρόπουλο να μην πιάνει το σουτ όπως θα ήθελε και την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Καντιμοίρη. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Μπεν έκανε μία προσωπική ενέργεια, αλλά το σουτ του δεν βρήκε στόχο. Στα τελευταία λεπτά δεν υπήρχε τίποτα αξιόλογο, ενώ ήταν διάχυτος ο εκνευρισμός και λόγω μίας σύρραξης που έγινε λίγο πριν το 40ο λεπτό. Όλα έδειχναν πως δε θα μπει γκολ μέχρι το ημίχρονο, όμως, στο 43' ο Μπεν άνοιξε το σκορ ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Καλτσά.Πολύ δυνατά μπήκε η Βέροια στο δεύτερο ημίχρονο, η οποία στο 50' άγγιξε και δεύτερο γκολ με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Το εκτέλεσε ο Καλτσάς και υποχρέωσε τον Γκόμες σε εξαιρετική επέμβαση. Σταδιακά ο Απόλλων ισορρόπησε το παιχνίδι, απείλησε στο 61' με τον Λουσέρο και στο 63' ισοφάρισε 1-1. Ο Παντελιάδης έκανε τη σέντρα, ο Πετρόπουλος κοντρόλαρε, κέρδισε κατά κράτος τον Αμαραντίδη και με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Αυτή ήταν και η φάση που άλλαξε την εικόνα του αγώνα από εκεί και πέρα, αφού οι φιλοξενούμενοι πατούσαν πλέον πιο καλά στο γήπεδο. Στο 66' το σουτ του Άμπροουζ πέρασε άουτ, ενώ ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Ζεζίνιο στο 70'. Τέσσερα λεπτά μετά χάθηκε μεγάλη ευκαιρία για την ανατροπή. Ο Πετρόπουλος πήρε την μπάλα στην περιοχή, έπιασε καλά το σουτ, αλλά ο Καντιμοίρης πραγματοποίησε εξαιρετική επέμβαση. Μέχρι το τέλος ο Απόλλωνας οπισθοχώρησε και τελικά κράτησε με σχετικά άνεση ένα βαθμό χρυσάφι.ΒΕΡΟΙΑ (ΝΤΟΣΤΑΝΙΤΣ): Καντιμοίρης, Γεωργιάδης, Βέρτζος, Σισοκό, Αμαραντίδης, Βεργώνης, Παυλίδης, Όστοϊτς, Μπαργκάν, Καλτσάς, ΜπενΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (ΣΑΝΤΣΕΣ): Γκόμες, Ζατζηζήσης, Δεληζήσης, Σέντερμπεργκ, Παντελιάδης, Κόρμπος, Τσοκάνης, Άμπροουζ, Λουσέρο, Ντάλμπεργκ, Πετρόπουλος