Σταθερά στην 2η θέση η Τσέλσι, 3-0 την Γουέστ Χαμ

Με τον Φερνάντο Τόρες να... ανασταίνεται ύστερα από 903 λεπτά χωρίς γκολ, η Τσέλσι επικράτησε εντός έδρας με 3-0 της Γουέστ Χαμ και έφτασε τους 67 βαθμούς συνολικά, με την διαφορά της από την πρωτοπόρο Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να παραμένει στο -6, ενώ πλέον έχει 3 βαθμούς περισσότερους από την 3η Αρσεναλ (έχει ματς λιγότερο). Ο Λάμπαρντ άνοιξε το σκορ στο 44ο λεπτό σε ένα παιχνίδι που οι μπλε
του Κάρλο Αντσελότι είχαν τον έλεγχο.Το 2ο γκολ της Τσέλσι είχε πανηγυρικό χαρακτήρα, καθώς στο 84` ο Τόρες βρήκε επιτέλους τον δρόμο προς τα δίχτυα, πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ με την φανέλα των λονδρέζων, κάτι που πανηγυρίστηκε έξαλλα. Το τελικό 3-0 έγραψε ο Μαλουντά στην εκπνοή του αγώνα.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 34ης αγωνιστικής:
Μεγάλο Σάββατο (23/04)
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Εβερτον: 1-0 (84` Ερνάντες)
Αστον Βίλα - Στόουκ Σίτι: 1-1 (43' Μπεντ - 20' Τζόουνς)
Μπλάκπουλ - Νιούκαστλ: 1-1 ( 32' Κάμπελ - 17' Λόβενκραντς)
Λίβερπουλ - Μπέρμιγχαμ: 5-0 (7', 66', 73' Ροντρίγκεζ, 23' Κάουτ, 86' Κόουλ)
Σάντερλαντ - Γουίγκαν: 4-2 ( 55' Γκίαν, 66', 77' Χέντερσον, 73' πεν. Σεσενιόν - 52' Ντιαμέ, 90' Ντι Σάντο)
Τότεναμ - Γουέστ Μπρομ: 2-2 (27' Παβλιουτσένκο, 67' Ντεφόε - 5' Οντεμβίγκι, 81' Κοξ)
Γουλβς - Φούλαμ: 1-1 (22' Φλέτσερ - 80' Τζόνσον)
Τσέλσι - Γουέστ Χαμ: 3-0 (44` Λάμπαρντ, 84` Τόρες, 90` Μαλουντά)Κυριακή του Πάσχα (24/04)
18:00GR Μπόλτον - ΑρσεναλΔευτέρα (25/04)
22:00GR Μπλάκμπερν - Μάντσεστερ Σίτι