Σφαλιάρα με 4άρα του Απόλλωνα στον ΠΑΣ Γιάννινα

Την μεγαλύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα πέτυχε ο Απόλλωνας που διέσυρε τον ΠΑΣ Γιάννινα με 4-0 στην Ριζούπολη, υποχρεώνοντάς την ομάδα του Σάκη Τσιώλη αντίστοιχα στην μεγαλύτερή ήττα της στην φετινή Σούπερ Λίγκα. Δύο γκολ ο Μίνγκας, ένα ο Φαρινόλα και με το πρώτο του με την κυανόλευκη φανέλα ο Ντάλμπεργκ έγραψαν το εμφατικό 4-0 υπέρ της ομάδας του Λόρι Σάντσες που είχε και δοκάρι!Με δύο νέα πρόσωπα στην 11άδα, τους Κανακούδη και Ντάλμπεργκ παρέραξε
τον Απόλλωνα ο Λόρι Σάντσες. Ο Τζόρβας κάτω από τα δοκάρια, οι Αργυρόπουλος, Δεληζήσης, Αλβάρεζ, Κανακούδης στην άμυνα, οι Τσοκάνης - Κόρμπος αμυντικά χαφ, οι Μίνγκας - Παντελιάδης δεξιά και αριστερά στις πτέρυγες της επίθεσης και επιθετικό δίδυμο οι Φαρινόλα - Ντάλμπεργκ.Με σύστημα 4-2-3-1 παρέταξε τον ΠΑΣ Γιάννινα ο Σάκης Τσιώλης. Κάτω από τα δοκάρια ο Αμπάρης για πρώτη φορά βασικός στο φετινό πρωτάθλημα, δεξιά στην άμυνα ο Ντάσιος, αριστερά ο Στρούνα, στόπερ οι Τζημόπουλος, Κολοβέτσιος, στα αμυντικά χαφ Τσουκαλάς, Μιχαήλ, δεξιά στη μεσαία γραμμή ο Βίλα, αριστερά ο Κοροβέσης, επιτελικός μέσος ο Ακόστα και στην κορυφή της επίθεσης ο Ιλιτς. Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε ιδιαίτερες φάσεις με τον Απόλλωνα, ωστόσο να έχει ένα δοκάρι κι ένα γκολ στο φινάλε πηγαίνοντας προηγούμενος με 1-0 στα αποδυτήρια. Στο 18' ο Κόρμπος έδωσε εξαιρετική μπαλιά στον Μίνγκα ο οποίος πετάχτηκε πιο μπροστά από τον Κολοβέτσιο έκανε την προβολή, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι, αφού κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Αμπάρη. Στο τελευταίο λεπτών των καθυστερήσεων ο Απόλλωνας εκμεταλλεύτηκε μια αδράνεια στην άμυνα του ΠΑΣ και άνοιξε το σκορ. Με τον Παντελιάδη να κάνει την σέντρα, ο Κόρμπος την τσίμπησε, οι Κολοβέτσιος και Τζημόπουλος έχασαν την φάση, ο Μίνγκας έγινε ο αποδέκτης της μπάλας και με σουτ διαγώνιο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αμπάρη γράφοντας το 1-0 στην λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου είχαμε το 2-0. Ο Φαρινόλα από τα δεξιά έβγαλε την σέντρα και ο Ντάλμπεργκ αφύλαχτος στην άμυνα του ΠΑΣ έκανε την καρφωτή κεφαλιά νικώντας τον Αμπάρη διπλασιάζοντας τα τέρματα για την ομάδα του, εν μέσω τρελών πανηγυρισμών στις εξέδρες  του γηπέδου της Ριζούπολης. Οι Ηπειρώτες έκαναν διαγωνισμό λαθών με τον Κοροβέση να βγαίνει... νικητής και οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να το εκμεταλλευτούν για να κλειδώσουν τη νίκη τους. Ο Φαρινόλα από τα δεξιά έκανε το σουτ στο 56' η μπάλα όμως πέρασε ξυστά από το δοκάρι της εστίας του Αμπάρη.Το 3-0 τελικά ήρθε στο 60', με τον Μίνγκα από πλάγια θέση και δεξιά να σουτάρει, η μπάλα βρηκε και στον Ακόστα, και κατέληξε στα δίχτυα του Αμπάρη για τρίτη φορά!Ο διασυρμός για τον ΠΑΣ συνεχίστηκε αφού στο 70' έγινε το 4-0 για τον Απόλλωνα. Οι γηπεδούχοι βγήκαν στην αντεπίθεση με τον Φαρινόλα από πλάγια θέση αριστερά να κάνει το σουτ με την μπάλα να αναπαύεται για τέταρτη φορά στα δίχτυα του Αμπάρη. ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ: Τζόρβας, Αργυρόπουλος, Δεληζήσης, Άλβαρεζ, Κανακούδης, Κόρμπος (53’ Έγκον), Τσοκάνης (90’ Κουκ), Μίνγκας, Παντελιάδης, Φαρινόλα, Ντάλμπεργκ.ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Αμπάρης, Βίλα, Ντάσιος, Κολοβέτσιος, Ίλιτς, Τσουκαλάς (80’ Κυβελίδης), Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Κοροβέσης (63’ Μπέριος), Στρούνα (46’ Σονγκό), Ακόστα.