Χορεύουν ταγκό στην Τρίπολη, 3-0 τον Πλατανιά

Με τέρματα των Καράσκο, Σανκαρέ και Χουάνμα ο Αστέρας Τρίπολης κέρδισε εύκολα 3-0 τον Πλατανιά στην πόλη της Αρκαδίας για την 19η αγωνιστικήΧορεύοντας σε ρυθμούς ταγκό και με πρωταγωνιστές τους δύο αργεντίνους, Καράσκο και Ντε Μπλάσις, ο Αστέρας συνέχισε την ανοδική του πορεία στο πρωτάθλημα, επικρατώντας εύκολα 3-0 του Πλατανιά. Η ομάδα του Στάικου Βεργέτη συμπλήρωσε πέντε ματς χωρίς ήττα (3 νίκες-2 ισοπαλίες) και έχει εδραιωθεί στην 5η θέση, φτάνοντας τους 32 βαθμούς (έναν πίσω από τον Παναθηναϊκό, πέντε μπροστά από τον 6ο Πανθρακικό). Οι αρκάδες καθάρισαν το
τρίποντο στο α' μέρος με τέρματα των Καράσκο και Σανκαρέ, ενώ διαμόρφωσαν το τελικό σκορ με τον Χουάνμα στην επανάληψη. Η ομάδα του Αναστόπουλου ηττήθηκε μετά από δύο διαδοχικά θετικά αποτελέσματα και μένοντας στους 19 βαθμούς εξακολουθεί να βρίσκεται στις επικίνδυνες θέσεις.Μ' έναν εκπληκτικό Καράσκο ο Αστέρας Τρίπολης πήρε σημαντικό προβάδισμα νίκης στο α' μέρος, πετυχαίνοντας δύο τέρματα χωρίς απάντηση. Ο Αστέρας κυριάρχησε πλήρως των κρητικών και ο αργεντίνος μεσοεπιθετικός έκανε ό,τι ήθελε την αντίπαλη άμυνα. Αφού προειδοποίησε δύο φορές τον Γεωργαλίδη, τελικά τον νίκησε στο 19' όταν ο κύπριος τερματοφύλακας δεν κατάφερε να συγκρατήσει το σουτ του Ντε Μπλάσις και από κοντά άνοιξε το σκορ.Η μοναδική αντίδραση του Πλατανιά ήρθε στο 40' όταν ο Κάταϊ ανάγκασε σε εντυπωσιακή επέμβαση τον Μπαντή, ωστόσο ο Αστέρας ήλεγχε το ματς και έφτασε και σε δεύτερο γκολ. Σκόρερ ήταν ο Σανκαρέ, που στην επανεμφάνισή του στο ελληνικό πρωτάθλημα, έγραψε το 2-0 στο 45' με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Καράσκο, που ένα λεπτό νωρίτερα είχε αγγίξει ο ίδιος το δεύτερο γκολ.Στην επανάληψη ο Πλατανιάς προσπάθησε να πετύχει το γρήγορο γκολ για να μπει εκ νέου στη διεκδίκηση της νίκης, αλλά η αργεντίνικη "παρέα" του Αστέρα είχε διαφορετική γνώμη. Ντε Μπλάσις και Καράσκο ξεδίπλωσαν εξαιρετική αντεπίθεση και ο Χουάνμα με κοντινό πλασέ ανέβασε τον δείκτη του σκορ, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του Αστέρα στο 50'.Η συνέχεια του αγώνα ήταν ουσιαστικά τυπικής διαδικασίας. Οι απογοητευμένοι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν με σπασμωδικές κινήσεις να επανέλθουν, αλλά με την ψυχολογία του 3-0 οι παίκτες του Βεργέτη δεν είχαν κανένα πρόβλημα να διαφυλάξουν το υπέρ τους σκορ και να πάρουν ένα από τα πιο εύκολα φετινά τους τρίποντα.ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Μπαντής, Λούι, Κοντοές, Σανκαρέ (82’ Ζαραδούκας), Γκοϊάν, Ουσέρο, Ζησόπουλος, Μουνάφο (68’ Σέτι), Χουάνμα, Ντε Μπλάσις, Καράσκο (76’ Μπακασέτας). ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ: Γεωργαλλίδης, Ινκούμ, Δημήτρης, Φερνάντες, Αγκιλέρα, Τετέ, Μενδρινός (85’ Σιώπης), Μπέλιτς (82’ Μπεριαν), Τόρες, Κάταϊ, Γουνδουλάκης (62’ Βλαχοδήμος).