Σφαλιάρα για την Σεβίλη, 0-1 από την Χετάφε, νίκη-παραμονής για Μάλαγα, 3-0 την Μαγιόρκα

Την ήττα με 0-1 γνώρισε από την Χετάφε η Σεβίλη στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής της Primera Division και έχασε την ευκαιρία να μειώσει την διαφορά της από την κορυφαία τετράδα, από την οποία βρίσκεται στο -5. Νίκη παραμονής για την Μάλαγα, 3-0 την Μαγιόρκα. Ηττα για Σεβίλη
Στο +4 από την ζώνη του υποβιβασμού ξέφυγε η Χετάφε, μετά την νίκη της με 1-0 επί της Σεβίλη, που δεν μπόρεσε να μειώσει την διαφορά από την 4η Βιγιαρεάλ.Οι ανδαλουσιανοί παρουσιάστηκαν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ. Η Χετάφε όμως αποδείχθηκε πιο αποτελεσματική και χάρη στο γκολ του Μίκου στο 75ο λεπτό πανηγύρισε ένα πολύτιμο τρίποντο.Τριάρα σωτηρίας
Στην παραμονή της στην κατηγορία μπορεί να ελπίζει και η Μάλαγα, μετά την τριάρα επί της Μαγιόρκα στο Λα Ροσαλέδα.Πρόσωπο του αγώνα ο Μπατίστα, που πέτυχε δύο από τα τρία γκολ των γηπεδούχων, στο 40ο και στο 56ο λεπτό, ενώ ο Σέμπα είχε κάνει το 1-0 στο 26`.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 32ης αγωνιστικής: