Σφαιρόπουλος: Δίκαια νικητής ο ΠΑΟΚ

Στην παραδοχή ότι ο ΠΑΟΚ πήρε μια δίκαιη νίκη επί της ομάδας του προχώρησε ο προπονητής του Κολοσσού Ρόδου, Γιάννης Σφαιρόπουλος, μιλώντας μετά το τέλος της αναμέτρησης στην Πυλαία για την 25η αγωνιστική της Α1. "Ο ΠΑΟΚ πήρε μια δίκαιη νίκη του και δίκαιη είναι η πορεία του στο πρωτάθλημα. Ήρθαμε να κάνουμε μια καλή προσπάθεια έχοντας δύσκολο έργο σε μια έδρα όπως αυτή του ΠΑΟΚ.
Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν πολύ συγκεντρωμένοι. Θεωρώ ότι το πρώτο μέρος μας ανήκει. Ακολουθήσαμε το πλάνο που είχαμε καταστρώσει για να αντιμετωπίσουμε τα ατού του ΠΑΟΚ", είπε ο προπονητής του Κολοσσού Ρόδου και πρόσθεσε:"Ελέγξαμε τον ρυθμό, παίξαμε καλή άμυνα και κρατήσαμε τον ΠΑΟΚ στους 30 πόντους. Το πιο κρίσιμο σημείο του αγώνα ήταν η αρχή της τρίτης περιόδου, όταν εμείς κάναμε εντελώς τα αντίθετα από το πρώτο μέρος με βιαστικές επιθέσεις και ο ΠΑΟΚ παίρνοντας τα ριμπάουντ έβαλε 3-4 τρίποντα. Βρήκε ρυθμό στο ματς, πήρε διαφορά και την κράτησε παρόλο που στην τέταρτη περίοδο μειώσαμε. Είχαμε τύχη στο παιχνίδι αλλά και πάλι ένα χαμένο λέι απ, ένα άστοχο ελεύθερο τρίποντο και ένα αμυντικό ριμπάουντ έκριναν το νικητή".Από τη μεριά του, ο Παναγιώτης Καυκής επεσήμανε: "Ηταν ένα δύσκολο παιχνίδι, ξέραμε ότι ο ΠΑΟΚ ήθελε να κλειδώσει την τετράδα και ενδεχομένως την τρίτη θέση. Εμείς προσπαθήσαμε πολύ, αλλά εκνευριστήκαμε από κάποια άστοχα σουτ και τελικά χάσαμε το παιχνίδι. Θέλουμε να κερδίσουμε και το τελευταίο μας παιχνίδι για να τερματίσουμε όσο πιο ψηλά γίνεται στην κανονική περίοδο".