Προβάδισμα πρόκρισης για τον Αρη που νίκησε 2-1 στην Πολωνία

Ο ’ρης πήρε αυτό που ήθελε στο Μπιάλιστοκ καθώς επικράτησε με 1-2 της Γιαγκελόνια και απέκτησε τον τίτλο του αδιαφιλονίκητου φαβορί για πρόκριση στην επόμενη φάση. Τα δύο γκολ του Τόνι Κάλβο χάρισαν στην ελληνική ομάδα τη σπουδαία νίκη, αλλά η μέτρια εμφάνισή της μάλλον προβλημάτισε τον Εκτορ Ραούλ Κούπερ, αφού δεν ήταν λίγες οι φορές που φλέρταρε με τον κίνδυνο.

Το άστρο του Τόνι Κάλβο αποτέλεσε τον καλύτερο οδηγό για τον Αρη, αφού οι «κίτρινοι» αξιοποίησαν και τις δύο ευκαιρίες που δημιούργησαν στα πρώτα επτά λεπτά.

Μόλις στο 2ο λεπτό, ο Τσέζαρεκ είδε την κίνηση του Κάλβο και τον τροφοδότησε αλλά πριν εκτελέσει ανατράπηκε εντός της περιοχής. Ο Ισπανός εκτέλεσε μάλιστα το πέναλτι κι έκανε το 0-1. Πριν καλά-καλά συνειδητοποιήσουν οι Πολωνοί τι ακριβώς είχε συμβεί ήρθε το δεύτερο χαστούκι. Και πάλι από τον Κάλβο, αλλά τούτη τη φορά ήταν ο Σέρχιο Κόκε ο οποίος τροφοδότησε τον Ισπανό για το 0-2. Αναμφίβολα, αυτό ήταν το ιδανικό ξεκίνημα. Κατά μία έννοια όμως γύρισε μπούμ