Ο Ολυμπιακός νίκησε 2-1 τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στον Πειραιά και πήρε το προβάδισμα για την πρόκριση στα play off του Europa League

Ο Ολυμπιακός τα χρειάστηκε απέναντι στη Μακάμπι Τελ Αβίβ που προηγήθηκε στο σκορ, νίκησε τελικά με 2-1 όμως στο Καραϊσκάκη, στο πρώτο παιχνίδι για τον γ` προκριματικό γύρο του Europa League. Κακοί στο πρώτο ημίχρονο οι ερυθρόλευκοι, γλίτωσαν από τα χειρότερα στην εκπνοή με τη βοήθεια και του δοκαριού. Αγνώριστοι στην επανάληψη με την είσοδο του -κορυφαίου της αναμέτρησης- Ζαϊρί, να δίνει άλλη πνοή

στην ομάδα, πετυχαίνοντας μάλιστα και ένα καταπληκτικό γκολ, που έφερε το ματς στα ίσια.

Η αναμέτρηση απέκτησε από νωρίς... οδηγό, καθώς με τη συμπλήρωση 17 λεπτών αναγνωριστικού παιχνιδιού, ο Γιώργος Γκαλίτσιος υπέπεσε σε παράβαση εντός περιοχή και οι ισραηλινοί άνοιξαν το σκορ. Ο αμυντικός του Ολυμπιακού σταμάτησε τη μπάλα με το χέρι εντός περιοχής και ο Μεντουγιάνιν από τα 11 βήματα δεν είχε κανένα πρόβλημα να νικήσει τον Νικοπολίδη.

Δώρο του Γκαλίτσιου και 0-1Το προβάδισμα άλλαξε και τις ισορροπίες μιας και η Μακάμπι έδωσε πολλούς χώρους στον Ολυμπιακό, χτυπώντας