Ο ΑΠΟΕΛ επιβλήθηκε με 1-0 της Γιάμπλονετς στο ΓΣΠ, στο πρώτο παιχνίδι του γ` προκριματικού γύρου του Europa League

Βήμα πρόκρισης στα πλέι οφ του Europa League έκανε την Πέμπτη (29/7) ο ΑΠΟΕΛ. Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς επικράτησε 1-0 της Γιάμπλονετς στο ΓΣΠ, με γκολ του Σολάρι στο 55` και πήρε σημαντικό προβάδισμα για την ρεβάνς της Τσεχίας.

Οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων στο πρώτο μέρος,

απείλησαν αρκετές φορές την εστία του Σπιτ, χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να πετύχουν κάποιο γκολ. Το πρώτο ημίχρονο έληξε με τις δύο ομάδες ισόπαλες, χωρίς τέρματα.

Η ομάδα του Γιοβάνοβιτς ξεκίνησε δυνατά το δεύτερο μέρος και δέκα λεπτά μετά την έναρξη του, κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Στο 55`, ο Μαρσίνιο βρήκε με όμορφη κάθετη πάσα τον Σολάρι, ο οποίος με ιδανικό πλασέ έκανε το 1-0.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι την συμπλήρωση των 90 λεπτών, με τον ΑΠΟΕΛ να πανηγυρίζει την νίκη με 1-0, που της δίνει σαφγές προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού της Τσεχίας.Οι συνθέσεις:ΑΠΟΕΛ: Χιώτης, Σολωμού, Μποαβεντούρα, Γκριντσιάροφ, Πάολο Ζόρζε, Πίντο, Μπρούερς (77` Σατσιάς), Χαραλαμπί