Πρώτη εκτός έδρας ισοπαλία για Ντόρτμουντ, 1-1 με την Καϊζερσλάουτερν

Στην πρώτη εκτός έδρας ισοπαλία της υποχρέωσε την Μπορούσια Ντόρτμουντ η Καϊζερσλάουτερν και της στέρησε την ευκαιρία να αυξήσει και πάλι στο +12 την διαφορά από τους διώκτες της. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ τα βρήκε σκούρα απέναντι στην Καϊζερσλάουτερν, που παρουσιάστηκε πολύ καλά οργανωμένη και αποφασισμένη να μην πέσει αμαχητί.Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ήταν για την Ντόρτμουντ με τον Μπάριος να σημαδεύει το δοκάρι στο 4ο λεπτό. Ιδια κατάληξη είχε όμως και το σουτ
του Τίφερτ στο 10`, χάνοντας την ευκαιρία να κάνει το 1-0 για τους γηπεδούχους.Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν ακόμα περισσότερο για το γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά δεν έβρισκαν ανοιχτούς διαδρόμους προς την εστία του Σίπελ. Την λύση για τους πρωτοπόρους έδωσε ο Μπέντερ στο 81ο λεπτό, όταν και έγραψε το 1-0 με αριστερό σουτ.Η χαρά των παικτών της Ντόρτμουντ δεν κράτησε για πολύ. Στο 85` ο Σούμποτιτς αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και πήρε τον δρόμο για τα αποδυτήρια. Η Καϊζερσλάουτερν εκμεταλλεύθηκε το αριθμητικό της π