Πήρε ντέρμπι και κορυφή η Γιουνάιτεντ, 2-1 την Αρσεναλ (vid.)

Στην κορυφή της Premier League πέρασε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, που επικράτησε εύκολα με 2-1 της Αρσεναλ στο Ολντ Τράφορντ, στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 10ης αγωνιστικής. Ο Φαν Πέρσι άνοιξε το σκορ κατά της πρώην του ομάδας, χωρίς να πανηγυρίσει το γκολ που πέτυχε. Πολλά τα αμυντικά προβλήματα για την αντίπαλο του Ολυμπιακού
στο Champions League.Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε η αναμέτρηση για τους γηπεδούχους, αφού μόλις στο 3' άνοιξαν το σκορ. Ο Φαν Πέρσι εκμεταλλεύτηκε λάθος της άμυνας των φιλοξενούμενων και με σουτ μέσα από την περιοχή, έκανε το 1-0 κατά της πρώην του ομάδας. Ο ολλανδός, πάντως, δεν πανηγύρισε το γκολ.Στην συνέχεια, η ομάδα του Βενγκέρ κατάφερε να ελέγξει τον ρυθμό, χωρίς ωστόσο να μπορεί να απειλήσει την εστία του Ντε Χέα. Από την άλλη πλευρά, οι Κόκκινοι Διάβολοι εκμεταλλεύτηκαν την κακή αμυντική λειτουργία των κανονιέρηδων και δημιούργησαν αρκετές και καλές ευκαιρίες για το 2-0.Στο 21', ο τερματοφύλακας της Αρσεναλ, Μανόνε, κράτησε το 0-1 σε σουτ του Φαν Πέρσι, όπως και στο 27', σε σουτ του Ρούνεϊ. Στο 39', ο Ζιρού έχασε καλή ευκαιρία, για να φέρει το ματς στα ίσια, αφού η κεφαλιά του από καλή θέση πέρασε άουτ.Στο 45', η Γιουνάιτεντ είχε τεράστια ευκαιρία για το 2-0, αφού κέρδισε πέναλτι, σε χέρι του Καθόρλα μέσα στην περιοχή. Ο Ρούνεϊ ανέλαβε την εκτέλεση, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, αλλά σημάδεψε το δοκάρι της εστίας του Μανόνε!Ετσι, το 1-0 υπέρ της ομάδας του Φέργκιουσον έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους. Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε στο δεύτερο μέρος, με τους γηπεδούχους να έχουν την υπεροχή και τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να ισορροπήσουν.Ο Βαλέντσια έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 46' για να διπλασιάσει το προβάδισμα της Γιουνάιτεντ, αφού μετά από πάσα του Φαν Πέρσι, αστόχησε από πολύ καλή θέση. Στο 54', οι λονδρέζοι απάντησαν στις ευκαιρίες, με τον Ζιρού να μην μπορεί να νικήσει τον Ντε Χέα από δύσκολη γωνία.Τα αμυντικά προβλήματα για την αντίπαλο του Ολυμπιακού στο Champions League συνεχίστηκαν, με τον Φαν Πέρσι να μην μπορεί να νικήσει σε τετ α τετ τον Μανόνε, στο 66'.Ωστόσο, ένα λεπτό μετά, ο Εβρά δεν αστόχησε και με κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας των φιλοξενούμενων, διπλασίασε το προβάδισμα των γηπεδούχων, τελειώνοντας ουσιαστικά την αναμέτρηση.Η Μάντσεστερ συνέχισε να κυριαρχεί στον αγωνιστικό χώρο και στο 68' έφτασε κοντά στο 3-0, αλλά το πλασέ του Αντερσον πέρασε άουτ. Στο 69', τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα για την Αρσεναλ, αφού έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Γουίλσιρ, με δεύτερη κίτρινη κάρτα.Στην συνέχεια, οι γηπεδούχοι κατέβασαν ταχύτητα, με τους φιλοξενούμενους να το εκμεταλλεύυονται και να... αγγίζουν το 1-2 στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Ντε Χέα να διώχνει την προβολή του Ζιρού.Τελικά, η Αρσεναλ κατάφερε, στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων να μειώσει, αλλά ήταν αργά... Ο Καθόρλα, με εξαιρετικό σουτ μέσα από την περιοχή, διαμόρφωσε το τελικό 1-2, με την Γιουνάιτεντ να παίρνει το ντέρμπι, πιο εύκολα απ' ότι δείχνει το τελικό σκο