Γύρισε ο τροχός για τον Απόλλωνα, 80-79 την Καβάλα

Την πρώτη του νίκη από την επιστροφή του στην Α1 πανηγυρίζει ο Απόλλων Πατρών, που επικράτησε 80-79 της Καβάλας στο κλειστό της ΠεριβόλαςΓια ακόμα ένα παιχνίδι, η ομάδα του Νίκου Βετούλα προσέφερε γκραν-γκινιόλ φινάλε, με τους πατρινούς όμως αυτή τη φορά να παίρνουν το ροζ φύλλο αγώνα, σε αντίθεση με τα τρία προηγούμενα ματς.Με τους ΜακΚόλουμ και Γκραντ να τους οδηγούν στο σκοράρισμα, οι μελανόλευκοι είχαν την υπεροχή στα δύο πρώτα δεκάλεπτα και διατηρούσαν ένα προβάδισμα γύρω στους δέκα πόντους.Οπως συνηθίζουν όμως, στο τρίτο δεκάλεπτο
υπέστησαν... καθίζηση και η Καβάλα, που ανέβασε στροφές, επέστρεψε δυναμικά στο παιχνίδι με τον Γκαγκαλούδη να κάνει εκπληκτικό παιχνίδι.Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και το τέλος του αγώνα ήταν θρίλερ. Ο Απόλλων με δύο βολές του Αργυρόπουλου δευτερόλεπτα πριν το τελευταίο σφύριγμα έδωσε το προβάδισμα με 80-79, ενώ ο Γκαγκαλούδης αστόχησε σε τρίποντο με την εκπνοή.Τα δεκάλεπτα: 25-18, 41-30, 63-62, 80-79.Απόλλων Πατρών (Βετούλας):  ΜακΚόλουμ 13(1), Αργυρόπουλος 10(1), Καπερώνης, Γκραντ 14(2), Λιανός 5(1), Πέτροβιτς 11(1), Κρόλο 2, Λυμπέρης, Κλάιμπερ 14(4), Ζαφίρης, Μολφέτας, Τέρνερ 11.Καβάλα (Χουγκάζ): Πάνος 6, Καλαμπάκας, Μανωλόπουλος 4, Στεφανίδης 7, Γκράντι 14(2), Βελισσαρίου, Μίτροβιτς, Γκαγκαλούδης 25(3), Κρστέφσκι 2, Κόλεμαν 21, Ίλιεφ.