Οι κάτοχοι των πρώτων εισιτηρίων στο Κύπελλο

ΠΑΟ Ρουφ, Οικονόμους Τσαριτσάνης, Απόλλων Σμύρνης και Αστέρας Μαγούλας είναι οι πρώτες τέσσερις ομάδες που προκρίθηκαν στον β` γύρο του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο ΠΑΟ Ρουφ, με τέρμα του Μανιά στο 29ο λεπτό, επικράτησε 1-0 του ΑΟ Χανιά στο γήπεδο του Ρουφ

και πήρε το πρώτο από τα συνολικά πέντε εισιτήρια από τον α` γύρο της διοργάνωσης. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι Χανιώτες έχασαν στο 25ο λεπτό μεγάλη ευκαιρία για να προηγηθούν, όμως το πέναλτι του Μπακάκη απέκρουσε ο Βουτσινάς.

Στην Τσαριτσάνη, ο Οικονόμος πήρε την πρόκριση στα πέναλτι με 5-4 απέναντι στον Τηλυκράτη Λευκάδας. Η κανονική διάρκεια του αγώνα ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες ισόπαλες 1-1 (82` Φλώρος για τους γηπεδούχους, 86` Αλμπάνης για τον Τηλυκράτη), ενώ η παράταση έληξε 2-2 με εύστοχα πέναλτι των Νικούλη για τον Οικονόμο (120+1΄) και Γκόγκα για την ομάδα της Λευκάδας (118΄), αντίστοιχα.

Στη διαδικασία των πέναλτι, ο Οικονόμος επικράτησε με 5-4 και πήρε την πρόκριση για τον β` γύρο. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 9 παίκτες λόγω αποβολής των Γκικούδη (67`) και Τσιανάκα (118`).

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ ο Απόλλων Σμύρνης επικράτησε 4-2 του Πανηλειακού, στη Ριζούπολη, ενώ τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης, ο Σερέπας με το γκολ που πέτυχε χάρισε το εισιτήριο για τη 2η φάση στον Αστέρα Μαγούλας (1-0 τον Ηλυσιακό).

Δύο γκολ για την "ελαφρά ταξιαρχία" πέτυχε ο Διαμάντης (37΄, 90΄), ενώ σκόραραν και οι Κισκαμπάνης (56΄) και Κοροβέσης στο 69΄. Τα τέρματα της ομάδας του Πύργου σημείωσαν οι Κρυστάλλης (33΄) και Κυριακίδης στο 76΄.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ:

ΠΑΟ Ρουφ-ΑΟ Χανιά 1-0 (29` Μανιάς)
Οικονόμος-Τηλυκράτης 2-2 παράταση (5-4 πεν., 1-1 κ.δ.) (82` Φλώρος, +120` πεν. Νικούλης / 86` Αλμπάνης, 118` πεν. Γκόγκας)
Απόλλων Σμύρνης-Πανηλειακός 4-2 (37΄,90΄ Διαμάντης, 56΄ Κισκαμπάνης, 69΄ Κοροβέσης - 33΄ Κρυστάλλης, 76΄ Κυριακίδης)
Αστέρας Μαγούλας-Ηλυσιακός 1-0 (86΄ Σερέπας)
Εθνικός Γαζώρου-Αετός Σκύδρας (Δεν έχει οριστεί ημερομηνία)