Ο Παπασταθόπουλος έμεινε στον πάγκο στη φιλική ήττα της Μίλαν με 0-2 από τη Βαρέζε

Παρόλο που τα ιταλικά δημοσιεύματα ήθελαν τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο να ξεκινάει βασικός στο κυριακάτικο (25/07) φιλικό της Μίλαν με τη Βαρέζε, ο Μασιμιλιάνο Αλέγκρι επέλεξε να τον κρατήσει στον πάγκο.

Οι ροσονέρι είχαν κάποιες ευκαιρίες, αλλά η νεοφώτιστη ομάδα της Serie B ήταν αποτελεσματικότερη και με δύο γκολ, του Μπουτσεγκόλι στο 6ο λεπτό και του Τσελίνι στο 30`, πήρε τη νίκη. Η Βαρέζε έχασε, μάλιστα, την ευκαιρία να διευρύνει το σκορ στο δεύτερο ημίχρονο, όπου είχε δύο δοκάρια.

Να θυμίσουμε ότι αυτό ήταν το ντεμπούτο του Αλκέγκρι στον πάγκο της Μίλαν, αλλά δεν στέφθηκε με επιτυχία.

Η σύνθεση της Μίλαν: Αμπιάτι (46` Αμέλια), Οντο, Μπονέρα, Καλάτζε (46` Γέπες), Γιανκουλόφσκι, Αμπάτε (46` Στράσερ), Αμπροζίνι (62` Μέρκελ), Φλαμινί (75` Νόβινιτς), Ζέεντορφ (70` Βέρντι), Πάτο (73` Οντουαμαντί), Μποριέλο (46` Ιντζάγκι)