Ο Πανελλήνιος επικράτησε 85-72 του Αμαρουσίου στο Χαλκιοπούλειο, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Α1

19:07 9/3/2011 - Πηγή: Sport.gr
Σημαντική, για ψυχολογικούς και βαθμολογικούς λόγους, πέτυχε την Τετάρτη (9/3) ο Πανελλήνιος, ο οποίος έπιασε πολύ καλή απόδοση και επικράτησε 85-72 του Αμαρουσίου στο Χαλκιοπούλειο, για την 20η αγωνιστική της Α1. Με αυτή την νίκη, η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου απομακρύνθηκε από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού. Αμφίρροπη ήταν η αναμέτρηση στα πρώτα λεπτά, με τους γηπεδούχους να ξεκινούν πολύ δυνατά, αλλά τους φιλοξενούμενους να ανακάμπτουν και να ισορροπούν τον αγώνα (13-13, 5`). Στην συνέχεια, οι ολυμπιονίκες,
με ηγέτη τον Σμιθ, κατάφεραν να πάρουν μία διαφορά πέντε πόντων (22-17, 10`), με την λήξη της πρώτης περιόδου.Σαν να μην έγινε ποτέ ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα. Η δεύτερη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 20-20 για τις δύο ομάδες, με τον Πανελλήνιο να συντηρεί το +5 του πρώτου δεκαλέπτου μέχρι την ανάπαυλα (42-37, 20`).Με τους Μπέιλι και Φράνσις να αποδίδουν εξαιρετικά, η ομάδα του Σκουρτόπουλου έκανε ένα σερί 15-0 στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου και άνοιξε την δ