Προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά του Κυπέλλου πήρε η Ανόρθωση, 2-1 την ΑΕΚ

18:21 9/3/2011 - Πηγή: Sport.gr
Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Κύπρου έκανε η Ανόρθωση, που επικράτησε με 2-1 της ΑΕΚ στο ΓΣΖ στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για την φάση των 8. Η κυρία άνοιξε το σκορ στην πρώτη καλή φάση του αγώνα στο 19ο λεπτό, όταν ο Λαμπάν με διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Φορτίν.Οι φιλοξενούμενοι προχώρησαν σε αναγκαστική αλλαγή στο 27` με τον Αγκέλοφ
να παίρνει την θέση του τραυματία Μαραγκού. Πέντε λεπτά αργότερα, η Ανόρθωση κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά της με τον Φοδέρινγχαμ να εκμεταλλεύεται την λάθος συνεννόηση των Φορτίν και Φαν Ντάικ.Δύο λεπτά πριν την λήξη του πρώτου μέρους η ΑΕΚ μείωσε σε 1-2, με τον Καλουέ να εκμεταλλεύεται την ασταθή απόκρουσε του Κοζάτσικ στο πλασέ του Κίνγκσλεϊ.Στην επανάληψη, η ΑΕΚ προσπάθησε να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης, αλλά έχασε πολλές ευκαιρίες για να το πετύχει. Οι γηπεδούχοι μάλιστα δεν κατάφεραν να κάνουν το 2-2 ούτε και μετά το 82` όταν και απέκτησαν αριθμητικό πλεονέκτημα λόγω αποβολής του Μάρτινς και η