Ο Πανελλήνιος έχασε 67-76 από την Μπιλμπάο στον μικρό τελικό του Eurocup

Ο Πανελλήνιος δεν κατάφερε να πάρει την τιμητική τρίτη θέση στο F4 του Eurocup στην Βιτόρια, καθώς έχασε με 67-76 από την Μπιλμπάο του Φώτη Κατσικάρη στον μικρό τελικό της διοργάνωσης.

Η ελληνική ομάδα είχε τα ηνία στο σκορ μέχρι και το μέσον της 3ης περιόδου, όμως δέχτηκε στη συνέχεια επέτρεψε στην αντίπαλό του να τρέξει ένα καθοριστικό για το αποτέλεσμα του αγώνα σερί υπέρ της. Ετσι βρέθηκε σε ρόλο κυνηγού στο 4ο δεκάλεπτο και παρότι μείωσε

στους 4 πόντους λίγο πριν από το τέλος, δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή.

Πρωταγωνιστές για τον Πανελλήνιο ήταν ο Βουγιούκας με 17 πόντους και ο Μπλάκνεϊ με 11, ενώ για την Μπιλμπάο ξεχώρισαν οι Μούμπρου (16π), Μπάνιτς (15π) και Ουόρεν (12π).

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ στην 1η περίοδο, η οποία έληξε 17-15 υπέρ της Μπιλμπάο. Η ομάδα του Κατσικάρη μπήκε δυναμικά στο 2ο δεκάλεπτο, φτάνοντας να προηγηθεί μέχρι και με 22-15.

Ομως με ένα σερί 9-0, ο Πανελλήνιος πήρε κεφάλι στο σκορ και στη συνέχεια