Ο ωραίος και το τέρας

Ο Πανιώνιος διέλυσε τον Αρη στο Παλέ και τον υποχρέωσε σε μια ταπεινωτική ήττα με 60-82. Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου ήταν χάρμα οφθαλμού στο πρώτο ημίχρονο (21-49) καθώς άγγιξε τη τελειότητα, σε αντίθεση με την ντροπιαστική εικόνα του Αρη. Ο Παππάς έκανε ένα ακόμη εντυπωσιακό παιχνίδι για τον Πανιώνιο που προηγήθηκε με 0-2 και ουδέποτε έχασε τη πρωτοπορία στο σκορ!Το εξωπραγματικό +28 του ημιχρόνουΣκορ πρώτου ημιχρόνου: 21-49. Το αποτέλεσμα είναι τόσο ενδεικτικό, περιττεύει τα σχόλια. Γιατί στο παρκέ του Αλεξανδρείου
υπήρχε μια ΟΜΑΔΑ, ο Πανιώνιος και από την άλλη ένα συνονθύλευμα, ο Αρης.Η αλήθεια είναι βέβαια ότι από τα πρώτα κιόλας λεπτά φάνηκε η διαφορά. Ο μεν Πανιώνιος είχε ενέργεια, τσαμπουκά, ξεδίπλωσε όλες τις αρετές του, σούταρε με απίστευτα ποσοστά ευστοχίας (σ. σ. στο δεκάλεπτο προηγήθηκε με 12-24, έχοντας 10/12 σουτ), προϊόν βέβαια της άμυνας με τα μάτια του Αρη.Ο δε Παππάς "οργίασε" για ένα ακόμη παιχνίδι, ο Μπατής ήταν άριστος μαέστρος και οι Μπούκερ, Μίλμπουρν ανταποκρίθηκαν και με το παραπάνω στους ρόλους τους.Ο δε Αρης ήταν η τραγική φιγούρα της ιστορίας. Μια ομάδα που δεν ήξερε τι να κάνει στο γήπεδο, με τους παίκτες τους να... πέφτουν ο ένας στον άλλον και το ένα λάθος να διαδέχεται το άλλο.Χαρακτηριστικό της τρικυμίας του Αρη ήταν το γεγονός ότι από το 12-21 (9'), δέχθηκε σερί 19-0 (!) και μάλιστα σε αυτό το διάστημα ο Βαγγέλης Αγγέλου δεν πήρε τάιμ άουτ.Μην φανταστείτε ότι ο Πανιώνιος έκανε κάτι εκπληκτικό. Τα απλά έκανε. Εβγαζε πικ εν ρολ με τους Παππά-Μπόγρη ή έβγαζε τον κοντό (Γιάνκοβιτς) με τον εκάστοτε ψηλό του Αρη.Κι όσο κυλούσαν τα λεπτά, η διαφορά ανέβαινε. Εφθασε έως και στο +31 (14-45, 18'). Στο τέλος του ημιχρόνου, ο Αρης πήγε στα αποδυτήρια υπό τις έντονες αποδοκιμασίες των περίπου 1500 φίλων του που βρέθηκαν στο Παλέ.Δεύτερο ημίχρονο για τυπικούς λόγουςΟ Αρης πρόσθεσε ενέργεια στην αγωνιστική συμπεριφορά του, πήρε οκτώ πόντους από τον Πάσαλιτς στις αρχές της 3ης περιόδου, αλλά η επιχείρηση "μείωσης της διαφοράς", δεν είχε ουσιαστική επιτυχία, γιατί οι υπόλοιποι υστέρησαν με εξαίρεση τους Μποχωρίδη, Τσακαλέρη.Η διαφορά μειώθηκε στους 18 (42-60, 27'), αλλά ο Πανιώνιος πήρε λύσεις από τον Αθανασούλα. Τέσσερις πόντοι, δύο ριμπάουντ και δύο κλεψίματα έδωσε στα πέντε λεπτά που αγωνίστηκε στη 3η περίοδο.Ετσι ο Πανιώνιος διατήρησε την υψηλή διαφορά (42-64) κι έτσι η τελευταία περίοδος έγινε ακόμη ευκολότερη για την ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου.Τα δεκάλεπτα: 12-24, 9-25, 21-15, 18-18.