Το έκανε ντέρμπι, αλλά το πήρε ο ΚΑΟΔ

Την τρίτη του νίκη στην Α1 πέτυχε το Σάββατο (10/11) ο ΚΑΟΔ, που επικράτησε με 76-69 του Ικαρου Καλλιθέας στο Δ. Κραχτίδης, στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής. Η ομάδα του Καλαφατάκη μπορεί να βρέθηκε στο +21 στο 29', αλλά το συγκρότημα του Πρίφτη έφτασε στο -5 στο 39', αλλά δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την ανατροπή.Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση και με πέντε συνεχόμενους πόντους του Ντέιλ, έχτισαν μία διαφορά πέντε πόντων (5-0, 3'). Στην συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν τον αγώνα και με πόντους
των Σίμτσακ, Βρκιτς Γουάιατ και Γκίμπσον, έκαναν επιμέρους σκορ 11-5 και πήραν το προβάδισμα με 11-10, στο 8'.Σε εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση ο Κάρτερ για τον ΚΑΟΔ, με βοήθειες από τους Κυρίτση και Πάλμερ, με τους δραμινούς να απαντούν με ένα 8-2 και να παίρνουν εκ νέου το προβάδισμα με 18-13. Με τους Γκίμπσον και Γουάιατ, ο Ικαρος έκλεισε το πρώτο δεκάλπτο στο -2 (16-18).Ως μη γενόμενο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, με τις δύο ομάδες να έρχονται ισόπαλες (17-17) και τον ΚΑΟΔ να πηγαίνει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με +2 (35-33).Οι δύο ομάδες προχωρούσαν χέρι-χέρι στο σκορ, με το προβάδισμα να αλλάζει συχνά χέρια. Πέντε συνεχόμενοι πόντοι του Καλαϊτζίδη έδωσαν... αέρα τεσσάρων πόντων στην ομάδα του Καλαφατάκη (35-31, 19'), ενώ δύο βολές του Γιαννακίδη διαμόρφωσαν το 33-35 του πρώτου ημιχρόνου.Στο τρίτο δεκάλεπτο το σκηνικό άλλαξε, με τους δραμινούς να κυριαρχούν στο παρκέ σε άμυνα και επίθεση. Οι γηπεδούχοι, με ηγέτες τους Ιωάννου, Ντέιλ και Μισέλ, έκαναν επιμέρους σκορ 11-2 και ξέφυγαν με 11 (46-35, 25').Ο ΚΑΟΔ συνέχισε να έχει τον απόλυτο έλεγχο του ρυθμού και του αγώνα και με πόντους των Μισέλ, Πάλμερ, Καλαϊτζίδη, Κακαρούδη και Ζάρα, διεύρυνε το επιμέρους σκορ σε 23-4 και άνοιξε την διαφορά του στο +21 (58-37), στο 29'.Η ομάδα του Πρίφτη κατάφερε στην συνέχεια να συμμαζέψει την διαφορά με τον εξαιρετικό Γκίμπσον και να πάει στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα στο -17 (46-63).Ο Ικαρος συνέχισε την αντεπίθεση του στο τέταρτο δεκάλεπτο, φτάνοντας ακόμα και στο -5 (67-72) στο 39'! Με τον Κυρίτση να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση, η ομάδα της Καλλιθέας έκανε επιμέρους σκορ 21-9, μειώνοντας σε 67-72 , δίνοντας παράλληλα χαρακτήρα ντέρμπι στα τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης!Ωστόσο, οι γηπεδούχοι ήταν ψύχραιμοι στο τέλος και με 4/4 βολές του Ντέιλ, ξέφυγαν με εννέα (76-67) στα 15'', τελειώνοντας την υπόθεση νίκη. Ενα καλάθι του Κυρίτση στην τελευταία επίθεση του αγώνα, διαμόρφωσε το τελικό 76-69 υπέρ του ΚΑΟΔ.Τα δεκάλεπτα: 18-16, 17-17, 28-13, 13-23.