Ο Διαγόρας ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι, επικράτησε 2-0 του Παναιτωλικού, στραβοπάτησε πάλι ο ΟΦΗ, 0-0 με Πιερικό

17:28 5/1/2011 - Πηγή: Sport.gr
Ο Διαγόρας ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι της 16ης αγωνιστικής της Football League. Η ομάδα της Ρόδου επικράτησε με 2-0 του Παναιτωλικού κι έφτασε τους 34 βαθμούς, ένα μόλις λιγότερο από τους αγρινιώτες που βρίσκονται στη δεύτερη θέση και 4 πάνω από τον ΟΦΗ. Οι ροδίτες είχαν σε μεγάλη μέρα τον Ταραχούλσκι, ο οποίος άνοιξε το σκορ για την ομάδα του μόλις στο πρώτο λεπτό με εύστοχο χτύπημα πέναλτι,
ενώ διπλασίασε τα τέρματα του Διαγόρα, με κεφαλιά στο 68'.Με το αριστερό μπήκε η χρονιά στον ΟΦΗ, αφού οι κρητικοί έμειναν στο στείρο 0-0 με αντίπαλο τον Πιερικό, στο Ηράκλειο και πλέον η υπόθεση απευθείας άνοδος στην Super League έγινε ακόμα πιο δύσκολη.Η Ηλιούπολη πήρε μεγάλο διπλό στο Ελληνικό, επικρατώντας με 1-0 του Εθνικού με γκολ του Νιάρου στο 38'. Ο Εθνικός θα μπορούσε να πάρει τουλάχιστον τον έναν βαθμό της ισοπαλίας, αφού στο 45' είχε οριζόντιο δοκάρι με τον Περέιρα, ενώ στο 77ο λεπτό ο Μαράμας απέκρουσε το πέναλτι του Κορακάκη.Ο Λεβαδειακός συνέχισε τις καλές εμφανίσεις επικρ