Γκρέμισε το κάστρο της Καβάλας ο Ικαρος!

17:21 5/1/2011 - Πηγή: Sport.gr
Ο,τι δεν κατάφεραν οι 5 προηγούμενοι αντίπαλοι που φιλοξενήθηκαν από την Καβάλα στο κλειστό της Καλαμίτσας, κατόρθωσε ο Ικαρος Καλλιθέας! Οι νεοφώτιστοι άλωσαν την έδρα των Αργοναυτών με 69-66 και διέκοψαν απότομα το αήττητο που είχε μέχρι σήμερα η Καβάλα στην έδρα της (5Χ5). Η ομάδα του Αρη Λυκογιάννη ήταν καλύτερη σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης και παρά το γεγονός ότι βρέθηκε να χάνει με 6 πόντους από το πουθενά και με 2 λεπτά να απομένουν
για την λήξη της αναμέτρησης, τελικά επέστρεψε και πήρε μία μεγάλη νίκη. Καλύτεροι για τους νικητές οι Μακ Αλάρνι, Καλαμπόκης και Τόμσον. Πέταγε ο Ικαρος!
Ιδανικά ξεκίνησε το παιχνίδι για τους φιλοξενούμενους! Ο Ικαρος Καλλιθέας με όπλο την άμυνα του κατάφερε στα πρώτα λεπτά να πραγματοποιήσει ένα σερί 11-0 και μετατρέψει το 4-4 σε 15-4. Οπως ήταν φυσικό, η Καβάλα, που άλλωστε το μεγαλύτερο όπλο της είναι η έδρα της αντέδρασε και κατάφερε να μειώσει στο 10-17 της 1ης περιόδου.Από κοντά η Καβάλα