Έσπασε το αήττητο της Καβάλας!

17:21 5/1/2011 - Πηγή: Gazzetta
Ο νεοφώτιστος Ίκαρος Καλλιθέας επιβλήθηκε της Καβάλας (66-69), και έγινε η πρώτη ομάδα που κατάφερε να σπάσει το αήττητο στην έδρα της Καβάλας.Το συγκρότημα του Άρη Λυκογιάννη ήταν ανώτερο καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και πήρε μία δίκαιη νίκη. Το συγκρότημα του Δημήτρη Πρίφτη δεν κατάφερε να διατηρήσει το αήττητο στην έδρα του και ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο της υποχρεώσεις του τη νέα χρονιά.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αρκετά καλά στο παιχνίδι, ο Ντιόν Τόμπσον με πέντε προσωπικούς
πόντους έδωσε ένα σημαντικό προβάδισμα στην ομάδα του (4-11). Η Καβάλα προσπαθούσε να μειώσει για 18 λεπτά τη διαφορά και χάρις στην εξαιρετική εμφάνιση του Μιλτ Παλάσιο τα κατάφερε λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Το συγκρότημα του Άρη Λυκογιάννη ήταν πιο ουσιαστικό καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους και έκλεισε το πρώτο μέρος προηγούμενο 32-34, έπειτα από εύστοχο τρίποντο του ΜακΑλάρνι.