Νίκες για Εσπανιόλ, Μπιλμπάο

Στο κυνήγι των θέσεων που οδηγούν στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις της επόμενης περίοδου παραμένουν Εσπανιόλ και Αθλέτικ Μπιλμπάο, οι οποίες στα παιχνίδια που άνοιξαν την αυλαία της 21ης αγωνιστικής της Primera Division, επικράτησαν 1-0 της Μαγιόρκα και 3-2 της Ράγιο Βαγιεκάνο αντίστοιχα.

Στη Βαρκελώνη, το γκολ του Βάις στο 19ο λεπτό έφτασε στην Εσπανιόλ για να πάρει τη νίκη κόντρα στη Μαγιόρκα, που σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκε

χωρίς τον βασικό της τερματοφύλακα, Αουάτ, ο οποίος αντίκρισε στο 46' την κόκκινη κάρτα.

Η Μπιλμπάο πήρε την εκτός έδρας νίκη κόντρα στη Βαγιεκάνο, χάρη στο σόου του Γιορέντε, ο οποίος με χατ-τρικ χάρισε τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του και την ανέβασε στην 6η θέση της βαθμολογίας.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 21ης αγωνιστικής:
Σάββατο (28/1)
Εσπανιόλ - Μαγιόρκα 1-0 (19' Βάις)
Ράγιο Βαγεκάνο - Αθλέτικ Μπιλμπάο 2-3 (11' Μίτσου, 27' Αρίμπας - 16', 23', 68' Γιορέντε)
21:00GR Ρεάλ Μαδρίτης - Σαραγόσα
23:00GR Βιγιαρεάλ - Μπαρτσελόνα